<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Lev Nikolajevič Tolstoj

POUDAČKA VO HLOUPÝM IVANOJ
kompletní kniha, e-book

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě


Stáhnout tuto knihu v PDF, ePub a MOBI
    1   >

 

Poudačka
vo hloupým Ivanoj a jeho dvouch bratrech Semjonoj Vojanským, Tarasoj Tlustým a němý sestře Malaně, pak vo starým ďábloj a třech čérťatech

 

I.

V jennom cisařství bejvával bohatej sellák. Ten bohatej sellák měl tři syny: Semjona Vojanskýho, Tarasa Tlustýho a hloupýho Ivana, pak círu Malaňu, hluchoněmou, Šel Semjon Vojanskej na vojnu, cisaři sloužiť, Taras Tlustej do města ke kupci vobchodovať, a hloupej Ivan s ďúčetem vostal doma sellačiť, řbet napalovať. Vysloužil si Semjon Vojanskej vysoký důstojenství s velkým panstvím a vzal si šlechtickou círu. Plat byl velkej, a panství pořánný, ale přeci nemoh nic pořídiť: co múž dostane, všecko pancká žena z rukávu vyklepe, porád žánný peníze. Přijel na panství pro vejnos. Správce poudá: "Není ch'čeho vziť: nemáme ani dobytka, ani nářadí - ani koně, ani krávy, ani hakoviště, ani brány, potřá všechno zavíst, potom to něco ponese." Šel k tátoj: Prej "ty seš bohatej, tatínku, ale mně's nedal nic. Dej mně třetinu, já si to na svý panství přestěhuju." Starej ale: "Tys mně do hospodářství nic nepřidal, proč pak bych ti dával třetinu? Ivanoj s ďúčetem to ublíží." Semjon na to: "Ale dyť je hloupej, a tá hluchoněmá, co pak potřebujou." Tak starej: "Až co Ivan řekne." A Ivan poudal: "No co, ať si veme!" Vzal Semjon Vojanskej podíl ze žiunosti, přestěhoval na svý panství, zas vodtáh cisaři sloužiť.

Uharobil i Taras Tlustej hromadu peněz, vzal si kupcovou, ale porád se mu zdálo málo, přijel k otci: "Dej mně můj podíl." Nechtěl starej ani Tarasoj dáť: - "Ty's", prej, "nám nic nepřidával, co je ve statku, to Ivan zahospodařil. Ani němu s holkou křiuda se nesmí stáť." Ale Taras: "Nač pak mu je", prej, "potřá, dyť je hloupej; ženiť se nemůže, žánná si ho neveme, a němá taky nic nepotřebuje. Dej' ně Ivane, polovic vobilí, já nářadí nechám a z dobytka jen 'řebce plesnivýho si vemu, na hakování se ti beztoho nehodí." Ivan se dal do smíchu: "No co", prej, já půjdu zapřahať." Dali i Tarasoj podíl. Vodvez Taras vobili do města, vodved plesnivýho 'řebce, a Ivan vostal s jennou starou kobylou jako dříve sellačiť, otce s mateří živiť.


Stáhnout kompletní knihu v PDF, ePub a MOBI

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist