<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Mark Twain
překlad: František Gel

DOBRODRUŽSTVÍ TOMA SAWYERA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze

Příběh se odehrává ve 40. letech 19. století a zavádí čtenáře do malého městečka na břehu Mississippi, kde se setkává s hlavním hrdinou, Tomem Sawyerem.

Tom je sirotek a žije u své tety Polly. Se svými kamarády zažívá mnohá typicky klučičí dobrodružství. Při jednom z půlnočních rituálů se stanou svědky vraždy na hřbitově a později pomohou odhalení pravého vraha, ten ale uprchne. Jindy Tom spolu se svými dvěma nejlepšími kamarády uteče z domu a týden si na nedalekém ostrově hrají na piráty. Později se chtějí stát hledači pokladů a najít nějaký poklad, a tak se podle pověry vydají do strašidelného domu. Zde se stanou svědky rozhovoru dvou podivných mužů (v jednom z nich poznají vraha ze hřbitova, Joea Indiána), kteří plánují nějaký zločin a v podlaze domu objeví bedničku s obrovským množstvím peněz. Chlapci je po několik dní sledují, ale bezvýsledně. Jedné noci se ale Tomův kamarád Huckleberry dočká a jejich zločinecké plány jim překazí. V téže době Tom se svou kamarádkou Becky zabloudí v jeskyni při školním výletu. Díky své odvaze a rozhodnosti zde dokáže po několik dní přežít a nakonec zachránit sebe i Becky. Objeví přitom, že se v jeskyni skrývá uprchlý Joe Indián a že tam má pravděpodobně schovanou bedničku s penězi. Několik týdnů po tomto dobrodružství společně s Huckem jeskyni prozkoumají a peníze skutečně najdou. Joe Indián mezitím v jeskyni zemře. Tom a Huck se stanou bohatými a slavnými.

Román líčí život malého amerického městečka v tehdejší době. Popisuje podrobně především dobrodružství malých kluků z jejich pohledu, místy autor dosahuje velkého napětí. S dlouhými a detailními popisnými pasážemi se setkáváme i v popisu prostředí - jeden ze znaků realismu. Dokazuje také, že i úplně obyčejný chlapec může dokázat něco odvážného a výjimečného.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist