<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Josef Kajetán Tyl

PALIČOVA DCERA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Valenta byl už od mládí zaujatý proti Pavlovi a proto se postaral o to, aby se jeho sestra za něho neprovdala. Pavel ze zoufalství utekl do Hamburku, chtěl odjet za moře. Valenta ho zde našel a shodil ho do moře, aby už nikdy nepotkal jeho sestru.

Kateřina se provdala za pláteníka a brzy si otevřela krám. Valenta se oženil a měl 3 dcery. Nejstarší Rozárka sloužila v Praze. Valenta pil a svou ženu zedřel až Valentová zemřela. Sám byl zadlužen podkonímu a proto chtěl, aby si ho Rozárka vzala. Antonín vyznal Rozárce lásku avšak s tím matka nesouhlasila, chtěla aby si vzal Bětku.

Bětka i Rozárka přišli k matce a rozmluvili jí to, když přišel podkoní a vyhrožoval Rozárce utekla i se sestrami k tetě o Prahy. Když Valenta zjistil co se stalo, tak podpálil stavení a utekl. Za toho, kdo chalupu podpálil, považovali Rozárku.

Mezitím se vrátil Pavel, který nezemřel a byl vřele přivítán Katkou. Jeho adoptovaný syn vyslechl rozhovor Valenty s dcerou z níž lákal peníze.

Pro Rozárku přišla policie a při soudě se Rozárka doznala, že stavení podpálila. Prokop však prokázal její nevinu. Když se to otec dozvěděl, šel na policii a sám se přiznal. Rozárka se vrátila zpátky, kde ji přijal vlídně Pavlův otec. Přišel Pavel s Kateřinou, dohodli se, že se Rozárka provdá za Antonína a budou žít v Anurice, kde má Pavel své hospodářství a on s Kateřinou zůstanou zde, dokud bude jeho otec naživu.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist