<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Josef Kajetán Tyl

POSLEDNÍ ČECH
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

    1    

 

Recenze

Šlechetný hrabě Velenský je stižen utkvělou myšlenkou, že je posledním Čechem. Jeho syn Jaroslav už je přikloněn německé kultuře. Velenský pečuje o schovanku Miladu, jejíž původ je pro ostatní okolí tajemstvím. Hrabě si přeje, aby se s ní Jaroslav oženil. Ale ten miluje sestru správce Svobody Lidmilu, která také jeho lásku opětuje. Lidmilin otec i bratr ji však přemluví, že nemůže doufat ve sňatek s Jaroslavem, a tajně s ní ujedou. Jaroslav proto na Svobodu zanevře. Churavému hraběti se zhorší nemoc kvůli hněvu na syna, protože nechce Miladu. Vydědí ho v závěti a jmění odkáže dívce. Na zámku je hostem italský zpěvák Pedrazzi, s nímž se dříve Jaroslav seznámil. Zjistí se, že Milada a Pedrazzi jsou sourozenci. Oba si myslí, že jsou dětmi učitele Petráčka, u kterého strávili dětství. Pedrazzi chce nyní vypátrat, proč se starý hrabě tak stará o jeho sestru. Náhodou se stane, že Jaroslav vede v Praze souboj - jeho sekundantem je francouzský šlechtic Leclaire. S tímto Francouzem se kdysi bil starý hrabě, smrtelně ho poranil a pokládaje ho za mrtvého, ujal se jeho dvou dětí. Ve1enský zasnoubí Miladu s mladým Svobodou. Vede se mu již lépe. Pedrazzi ho zbaví též utkvělé myšlenky, že je posledním Čechem. Na velkou národní slavnost, kterou na zámku chystají, přijede i Jaroslav, přivede s sebou Leclaira a představí tu otce obou sourozenců. Otec i syn, obrácený mezitím na češství, se smíří, a Jaroslav si smí vzít Lidmilu.

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist