<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Josef Kajetán Tyl

ROZERVANEC
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze a ukázky

Tuto novelu otiskl Tyl v roce 1840 v časopise Vlastimil a téměř záhy se stala jedním z nejdiskutovanějších příspěvků. Napůl smyšlený a napůl pravdivý příběh totiž až příliš věrně zpodobňuje a karikuje postavu básníka Karla Hynka Máchy.

Novela začíná oddílem nazvaným "Místo předmluvy", která nám nabízí scénu z knihkupectví, kde se prostý venkovan pozastavuje nad názvem novely Rozervanec a vzdělaní šlechtici mu to vysvětlují takto:

"Najdete-li člověka, kterýž dělá, jako by byl nešťastný, kterýž sebe i jiné k té víře nutí, že je pro něho všecka blaženost ztracena..., - tentýž nazývá se rozervancem."

Novelu otvírá několik veršů z Máje, část, kde se vyskytuje nejvíce slavných oxymóronů (umřelé hvězdy svit, mrtvé milenky cit atd.). Zde chtěl Tyl asi demonstrovat onu vnitřní rozervanost básníka.

Děj novely se točí okolo dvou velkých literátů své doby, básníků Karla a Hynka, kteří byli kdysi přátelé, ale Karlova kritika Hynkových básní jejich přátelství zničila. V této části podává Tyl asi nejostřejší kritiku a Máchu naprosto otevřeně napadá. Viní ho z nedostatečně vlastenecky zaměřených textů a zároveň hájí sám sebe před napadením, že napsal anonymní recenzi na Máchův Máj, která báseň naprosto ztrhala.

"Hlavní tón všech jeho básní je vždycky stejný - vždy ten samý, kdo jich přečte deset, zná jedenáctou dříve, než se na ni podívá."

"...ta věčná bolest jeho je nastrčená larva - a v tom zakuklení chce býti interesantním..."

Další část novely se skládá z dopisů mezi Karlem, Hynkem a Stanislavem, které se zaobírají především Hynkovými osudy a jeho velkou láskou Beatou (narážka na Máchovo okouzlení herečkou Lori Šomkovou a časté žárlivé scény). Hynek je ale strašně žárlivý a podezřívá Karla, že chce Beatu svést. Postupně vztah s Beatou díky své chorobné žárlivosti úplně zničí a v den svatby Hynek tragicky zemře na choleru (po uhašení požáru se Mácha napil splaškové vody a údajně zemřel na choleru nebo salmonelózu). Beata si vezme truhláře a je s ním šťastná.

Tyl popisuje Máchovu proměnlivou povahu, výbuchy zlosti a chorobnou žárlivost, kterou ubíjí nebohou Beatu. Zároveň ale autor přiznává, že si váží Máchy jako nadaného básníka, jen kdyby se obsahy jeho veršů víc ztotožňovaly s vlasteneckým cítěním Tyla, který poezii a literaturu vůbec viděl pouze jako nástroj, kterým se dá vzkřísit umírající a utlačovaný národ a jeho jazyk.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist