Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Leon Uris


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Leon Marcus Uris - životopis

Leon Marcus Uris
[3.8.1924-21.6.2003]
Leon Marcus Uris - fotografie
[1] [2] [3]

Leon Marcus Uris byl charizmatický vyprávěč a zároveň zkušený sběratel faktů, autor mnoha románů, které ho proslavily po celém světě.

Narodil se v marylandském Baltimoru v rodině polského imigranta Wolfa Williama a američanky Anny (Blumberg) Urisových. Než přišel otec po 2. světové válce do USA prožil rok života v Palestině. Příjmení Uris je odvozeno z hebrejského Yerushalmi - muž Jeruzaléma. Uris navštěvoval školu v Norfolku (Virginia) a v Baltimoru, ale středoškolské vzdělání nikdy nedokončil a v sedmnácti šel k americkému námořnictvu. Poté, co onemocněl malárií, se vrátil do USA, kde v San Francisku potkal seržantku námořnictva Betty Beck, se kterou se oženil v roce 1945.

Již od dětství psal Uris povídky a snil o kariéře spisovatele, svého úspěchu se dočkal až po mnoha odmítavých reakcích na své literární pokusy. Poprvé uspěl u časopisu Esquire, který od autora zakoupil první článek pojednávající o fotbale. Na základě tohoto úspěchu se Ursis odhodlal k ustavičné práci na románu pojednávajícím o hrdinství a životě americké námořní pěchoty Bitevní křik (Battle Cry, 1953). Do psaní vložil veškeré své schopnosti a naděje a na románu pracoval i osmnáct hodin denně, kniha byla po dokončení zprvu několikrát odmítnuta a Uris na základě toho musel román mírně přepracovat. Výsledkem byl však úspěch jak ze strany čtenářů, tak i kritiků. Slibného románu, který tematizoval populární téma poválečné doby si záhy všiml Hollywood a na základě Ursiho scénáře natočil roku 1955 film v hvězdném obsazení.

Další slavný Urisův román Exodus - svědectví o exodu Židů v devatenáctém a dvacátém století - má silný dramatický akcent a je o to napínavější, že líčí skutečné události - ať jde o exkurs do počátků sionistického hnutí, autentické výpovědi z osvobozených koncentračních táborů či obraz Palestiny po roce 1945, kulminující v dramatickém útěku Židů přes celou Evropu a pak na přeplněných lodích přes Středozemní moře. Autor navštívil bezpočet zemí, vyzpovídal tisíce pamětníků, křížem krážem procestoval Palestinu i okolní státy a stal se dokonce válečným zpravodajem v izraelsko-arabských válkách, aby pravdivě zobrazil osud národa, tisíciletí pronásledovaného, který v Izraeli nalezl svobodu a nový domov.

Leon Uris zemřel 21. června 2003 v New Yorku na selhání ledvin.

Akce tohoto týdne:

Alexandr Puškin: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 118  77 Kč (-35%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist