<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Vladislav Vančura

KUBULA A KUBA KUBIKULA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Tato kniha je jediná, kterou Vančura napsal pro děti. Inspirací mu byl "spor o pohádku", při němž se autoři dohadovali, jak by měla pohádka pro současné děti vypadat. Někteří zastávali názor, že se pohádka "přežila". Vyvstal návrh, ať každý autor napíše vlastní pohádku podle jeho představ. Proto i Vladislav Vančura napsal pohádku Kubula a Kuba Kubikula, která byla později i zfilmovaná.

Kubula je medvědář, který však oproti svému otci medvědáři nemá moc dobrou pověst. Stará se o medvídka Kubu Kubikulu, který není dvakrát poslušný. V pohádce má také svou roli strašidlo Barbucha, které vzniklo tak, že se malý Kuba Kubikula bál a ten jeho strach se v podoě páry z něho vypařoval. Kubula ho svázal a Barbucha byl na světě. Má za úkol Kubu Kubikolu vždycky trošku postrašit, když nebude chtít poslouchat, ale Kuba se ho nebojí a začne si s ním hrát. Kubula a Kuba Kubikula zažívají mnohá dobrodružství, ale nakonec splynou s reálným životem, z Kubuly se stane kovář a z Barbuchy pejsek.

Myslím, že Vančura chtěl poukázat na lidské vztahy, které představují lidé na vesnicích (Vařečky, Hrnce...). Svými jazykovými novotvary chtěl upoutat a zaujmout dětského čtenáře.

Vančura v této knize vyniká jazykovým mistrovstvím. Přetváří slova, vytváří nová, hraje si s jazykem. To je také důvod, proč je tato kniha prakticky nepřeložitelná do jiných jazyků. Chtěl ukázat hravost češtiny, její krásu a originalitu.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist