<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jules Verne

800 MIL PO AMAZONCE
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Píše se rok 1826. Joam Dacosta, jež byl neprávem obviněn z krádeže diamantů a vraždy, uniká smrti útěkem z vězení. Útočiště nalézá na iquitském statku, kde se představuje jako Joam Garral, a kde objevuje přítele v portugalském farmáři jménem Magalhäes zabývajícím se těžbou dřeva. Následkem zranění statkář umírá a svěřuje podnik do rukou mladého Joama a své dceři Jaquitě.

Uběhne šestadvacet let a Joam má s Jaquitou dvě dospělé děti-syna Benita a dceru Minhu. Minha se zamilovala do Benitova přítele Manoela Valdeze a chystá se svatba. Svatba se má konat v Belémě, rodném městě Manoelově, 800 mil vzdáleném.

Vše je přichystáno na čtyřměsíční plavbu. 6. června 1852 vyplouvá obrovský vor s Garralovou rodinou na palubě. Je zde také početný personál, lazebník a množství indiánů, kteří pracovali na peruánské farmě.

Plavba probíhá v klidu, pasažéři Jangady vnímají krásu břehů Amazonky až do té doby, než se na vor připlete Tores, jehož původ je zahalen do tajů. Jeho nepřirozené chování vyvolá na Jangadě rozruch.

Posléze se ukáže, že Tores je vlastníkem dokumentu, který prokazuje Dacostovu nevinu v již dávno zapomenuté aféře s diamanty. Joam Dacosta je opět soudně stíhán a hrozí mu poprava. Tores slíbil, že předloží důkaz o Joamově nevině pouze pod podmínkou, že dostane ruku sličné Minhy. Je zde však ještě jeden háček-spis o Joamově nevině je zašifrován. Naštěstí se listina dostává do rukou soudce Jarriqueze, který díky svému důvtipu v poslední chvíli rozluští šifru a přednese soudu doznání skutečného zloděje a vraha. Joam Dacosta je tímto nadosmrti zbaven jakéhokoli obvinění a může pokračovat v plavbě do Beléma, kde se Minha šťastně vdá za Manoela Valdeze.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist