<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jules Verne

PATNÁCTILETÝ KAPITÁN
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

2. února 1873 se loď Poutník Jamese Waldena vydala do Jižního moře na lov velryb pod vedením kapitána Hulla. Nejmladším ze všech námořníků na palubě Poutníka byl Dick Sand kterému bylo pouhých patnáct let.

Posádka velrybářské lodi konečně zahlédla ve vlnách svoji kořist. Kapitán dal vše připravit a před samotným lovem svěřil celou loď do rukou patnáctiletého plavčíka Dicka, kterého si velmi oblíbil. Velryba nešťastnou náhodou potopila úderem svého ocasu celý člun i s posádkou, a tak se mladý plavčík stal kapitánem lodi. Měl rázem na starosti jedenáct lidí, z toho dvě ženy a jedno dítě, a psa.

Potřebovali se dostat do Jižní Ameriky, ale lodní kuchař lstivě zmátl střelku kompasu, takže místo do Jižní Ameriky dopluli do jižní Afriky, kde kvetl obchod s otroky. Ukázalo se, že lodní kuchař byl otrokářem, a ten zbylou posádku lodi prodal do otroctví. Nejzdatnějšímu černochovi ze ztroskotané lodi se podařilo uprchnout hned při zatýkání. V otroctví za nesnesitelných podmínek umřela jedna žena z lodi. Dalších pět černochů z posádky bylo prodáno jinému otrokáři a patnáctiletého kapitána chtěl lodní kuchař dokonce zabít.

Naskytla se mu k tomu příležitost, když měl být pohřeb místního krále. Bylo zvykem, že se odvedl tok řeky a vyprázdněné koryto se vyskládalo královými otroky. Lodní kuchař tedy přivázal patnáctiletého kapitána ke kůlu. Do koryta řeky byla uložena mrtvola krále a přehrada držící řeku se nechala protrhnout. Uprchlý černoch však hocha před vodním živlem zachránil. V převlečení dále vysvobodil druhou ženu z lodi i s dítětem a jejím bratrancem.

Všichni si vyrobili přístřeší ke své lodi, takže vypadala jako plující drn trávy. Pluli po řece Kongo, ale u velkých vodopádů je napadli domorodci. Díky statečnosti a chladnokrevnosti patnáctiletého kapitána byli domorodci přemoženi a strženi vodopádem do propasti.

Na tomto místě také nalezli mrtvolu bývalého pána jejich psa. Pána zabil lodní kuchař, když se společně se svým psem vydal napříč Afrikou. Vtom se objevil sám lodní kuchař, který je celou dobu tajně sledoval a šel si na toto místo pro schované peníze. Pes se mu však vrhl na hrdlo a ukončil jeho ničemný život. Sám za to však zaplatil životem, protože mu lodní kuchař stihl vrazit nůž do těla. Zbylých pět lidí z posádky lodi bylo zachráněno, dovedeno k ústí řeky a nakonec se všichni šťastně dostali do Ameriky.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist