<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Michal Viewegh

VÝCHOVA DÍVEK V ČECHÁCH
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze

Příběh zbraslavského učitele ze základní školy je psán ich-formou. Autor má dělat společníka na život rezignované dcery milionáře Krále Beátě. Ta totálně nekomunikuje, ale postupem času přichází změna. Beáta dokonce mladého spisovatele - jinak ženatého otce devítileté holčičky - svede a prožívá s ním několikaměsíční avantýru. Nakonec ho však opouští s nekonformním americkým lektorem Stevem. Projde ještě nešťastným zasnoubením s "duhovým" aktivistou a hnána depresemi spáchá ve svém černém golfu sebevraždu.

Román je prošpikován trefnými citáty různých literátů i politiků. Je psán velmi čtivou formou, z níž vystupují příhody zbraslavské základní školy s jejím potřeštěným učitelským sborem (do něhož Beáta také vstoupila), Beátiny pubertální sestry Agáty, Královy i autorovy rodiny a lásky ze Strakonické výpadovky.

Filmová verze vznikla v roce 1997, podle scénáře Václava Šaška ji natočil režisér Petr Koliha, který do hlavních rolí obsadil Annu Geislerovou, Ondřeje Pavelku, Vilmu Cibulkovou a Milana Lasicu.

Film (i kniha) prozrazuje údiv nad dobou ztracené nevinnosti, v níž se devítileté školačky dozvídají z Bravíček o poševních sekretech. Proto v Kolihově "pohádce"zakletá "princezna" Beáta mluví sprostě a ve své "komnatě" se povaluje polonahá, její "vysvoboditel" Oskar shání prachy na rodinnou dovolenou a "démon" Král rozlévá vizoury a vyplazuje tisícovky...

Viewegh ani Koliha nevytvořili kdovíjak rafinovanou záhadu typu Ecova klášterního labyrintu: intelektuální kontrapunkty se u nich omezují na citované bonmoty, které s přibývajícími metry filmu působí trochu stereotypně. Výchovu dívek v Čechách lze tedy chápat i jako úsměvnou zprávu o posttotalitním panoptiku předčasně dospělých slečen, pošahaných učitelských sborů (byť ve filmu občas stylizovaných trochu estrádně) a ohrožovaných manželství.

Kolihova adaptace nabízí také sebeironické svědectví o nočních můrách ambiciózních spisovatelům a filmařů: balancuje na hraně dojemného dryáku - rodícího se na nenasytné obrazovce pécéčka - a jeho parodické sebereflexe, v níž se zprofanované fabule občas nepozorovaně obracejí ve skutečnost.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist