<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Kurt Vonnegut Jr.

JATKA C. 5 ANEB KRÍŽOVÁ VÝPRAVA DĚTÍ
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Tenhle poměrně útlý román je svým žánrem naprosto výjimečný. Málokoho by totiž napadlo napsat autobiografickou SF. Tahle je možná jediná, možná ne, ale určitě nejznámější.

Když se Kurt Vonnegut vrátil z druhé světové války domů do Indianopolisu, pokoušel se neůspěšně napsat o hrůzných zážitcích ze zajetí a bombardování knihu. Zpočátku se mu dařilo psát jen o odlišných, mírových tématech. Až po 24 letech vyšla tato kniha, sugestivní vyprávění Vonnegutova alter ega Billyho Pilgrima, který nevydržel tlak svých zážitků a zešílel.

Mrazení vyvolá už říkanka uvozující příběh:

Hovada ve chlívě bučí, probouzí malého spáče, avšak božské Jezulátko ani málo nezapláče.

Asi není třeba připomínat, že vojáci jsou hovada a válka je chlív.

Billy prožívá stejné trable jako jeho autor. Narukuje do války, v Ardennách je zajat bez jediného výstřelu a převezen do zajateckého tábora. Protože jeho spolubojovníci postupují a tlačí němce za hranice, je přesunut s ostatními do nádherných Drážďan. Tam dostanou ubytování v páté budově bývalých jatek a přežijí jeden z nejstrašnějších kobercových náletů druhé světové. Měřeno počtem mrtvých druhý nejhorší, hned po náletu zápalnými pumami na Tokyo. Vlastně můžeme říct, že ve srovnání s tímto nádherným městem dopadla Hirošima docela dobře.

Pokud by někdo chtěl demonstrovat nesmyslnost války, je toto skvělý příklad. Drážďany byly městem bez strategického průmyslu, naopak plné nádherných architektonických a uměleckých památek. Kromě civilního obyvatelstava tam bylo i dost vojáků, ovšem z velké části šlo o spojenecké zajatce, jako byl Kurt Vonnegut. Tak to chodí.

A Billy cestoval časem do zoologické zahrady na Tralfamadoru. Bylo mu čtyřicet čtyři let, byl vystavován pod geodetickou kopulí. Hověl si v lenošce, která mu za cesty vesmírem byla kolébkou. Byl nahý. Tralfamadořané se zajímali o jeho tělo - o celé. Byly jich venku tisíce, stáli a zdvihali ručičky, aby si ho jejich oči mohly prohlédnout. Billy byl na Tralfamadoru už celých šest pozemských měsíců. Přivykl těm davům.

Útěk nepřicházel v úvahu. Atmosféra za stěnami kopule byla čirý kyanid a Země byla vzdálena 446 120 000 000 000 000 mil.

Takže Billyho z jeho pozemzkého pekla zachránili Tralfamadořané a dobře se o něj v zoo starali. Tak to chodí.

 

(Originál: Sloughterhouse five or Childerns crusade, Vydal Volvox Globator)

Jaroslav Houdek, 14.5.2001, ScifiWorld

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist