<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Kurt Vonnegut Jr.

MECHANICKÉ PIANO
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Rád bych vám představil prvotinu SF autora, který měl z pekla štestí. Kurt Vonnegut, jr. je totiž SF autor, kterého, alespoň v USA, kupují hlavně čtenáři hlavního proudu. Právě v souvislosti s tím se často uvádí, že “překročil hranice SF”. Oni tím chtějí říct, že píše něco víc než jen SF, já si ale myslím, že hranice existují jen na straně čtenárů.

Mechanické piano je antiutopie stavějící na podobných základech jako například Limes inferior Janusze Zajdela. Opět stejný problém: Práce je málo, průmysl i zemědělství jsou automatizované. Pracují jen lidé s vysokoškolským vzdeláním, ostatní by mohli leda tak neco pokazit.

Hlavní hrdina, mladý vzdělanec Paul Proteus, je zařazen do řídící funkce a má velké naděje na postup. Paul má navíc výbornou podporu na nejvyšších místech, kde sedí mnoho přátel jeho otce. Paul přesto není štastný. Jeho prací je hlavně chránit továrnu před sabotážemi, zbytek řídí počítač. To, že je jen otázkou času, kdy i on bude nahrazen stále dokonalejší automatikou, mu pomůže si uvědomit jeho přítel ze školy Ed Finnerty. Ed ukáže Paulovi život lidí bez diplomu a ten není nijak pěkný. Človek, který nevystudoval univerzitu se muže stát jen vojákem, nebo metařem. Vojáci jsou jen komické figurky v uniformách, pochodující po přehlídkách, válek se účastní jen roboti. Metaři nemají co na práci, je jich totiž příliš mnoho. Ti, kdo se pokoušejí najít si jiné uplatnění, narážejí na tvrdou konkurenci strojů. Lidé si připadají zbyteční a traví většinu času po barech. Velmi nenávidí stroje, které jim vzaly práci.

Když se Paul seznámí s životem nezaměstnaných opilců žijících za řekou, rozhodne se najít si nový smysl života. Koupí si malou farmu a chce na ní hospodařit. Jeho manželka je nápadem nadšená, pokládá to za druh dovolené, zábavné povyražení. Když má začít vážně pracovat na farmě, začíná premýšlet o rozvodu.

Paul dostane dvě nabídky: Na povýšení a na vstup do sabotérské odbojářské skupiny. Zvolí druhou možnost a podaří se mu uskutečnit rozsáhlou revoluci - vzpouru proti strojům. Revoluce se mu ale vymkne z rukou a všechno končí tragicky. Jak moc tragicky psát nebudu, konec knížky je moc dobrý a radeji si ho přečtěte sami.

S ohledem na rok vzniku (1952), je Mechanické piano velmi podařená záležitost. I dnes má co sdělit, i když mnoho technických podrobností poplatných době je dnes už k smíchu. Na druhou stranu, například autorova představa CNC soustruhu je relativně přesná.

Přestože je autor američan, stylem vyprávení a tématicky je snad ze všech autorů mě známých nejbližší Stanislawu Lemovi. Proto vám mužu doporučit návštevu knihovny, kde jeho knížky určitě najdete. Jak jsem už napsal, ten človek má to štestí, že se vetřel do mainstreamu.

Jaroslav Houdek, 20.3.2001, ScifiWorld

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist