Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Kurt Vonnegut Jr.


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Kurt Vonnegut Jr. - životopis

Kurt Vonnegut Jr.
[11.11.1922-11.4.2007]
Kurt Vonnegut Jr. - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5] [6]

Americký spisovatel známý svými knihami plnými satiry, černého humoru a sci-fi prvků. Narodil se v Indianapolis, ale měl německé předky. V druhé světové válce sloužil u USAF. Byl zajat a přežil strašlivé bombardování Drážďan, o kterém později napsal v Jatkách číslo 5.

Po předčasně ukončené docházce na Butler University nakonec Vonnegut vystudoval biochemii na Cornellově univerzitě, strojní inženýrství na Carnegieho technickém institutu a antropologii na Chicagské univerzitě. Úctyhodně široký záběr.

Do vojenské služby byl povolán uprostřed svých studií na Carnegie Institute of Technology. Vonnegutova matka spáchala rok před koncem války sebevraždu. Tyto zkušenosti měly na pozdější Vonnegutovu tvorbu značný vliv.

Po návratu z druhé světové války obdržel řád Purpurového srdce. Oženil se se svou dětskou láskou Jane Marie Coxovou, ale roku 1979 se rozvedl a vzal si fotografku Jill Krementzovou. Celkem měl Vonnegut 7 dětí, tři z prvního manželství a čtyři děti adoptované (tři z toho byly děti jeho zesnulé sestry Alice).

Roku 2000 bylo zničeno horní patro Vonnegutova Manhattanského domu. Vonnegut, který se přitom nadýchal zplodin, byl ve vážném stavu hospitalizován, ale naštěstí přežil. Nepřežily však jeho osobní archívy, které pohltily plameny.

Kurt Vonnegut zemřel roku 2007 poté, co mu pád v jeho New Yorkském domě způsobil vážná mozková zranění.

Vonnegut začal psát sci-fi již po návratu domů a stal se oblíbeným autorem vysokoškoláků hlavně v šedesátých letech, mimo jiné pracoval pro školní noviny The Daily Echo. Kurt Vonnegut patří k poněkud netradičním autorům sci-fi. jeho knihy jsou jistým způsobem "ujeté". Otázkou zůstává, zda se vůbec dají považovat za sci-fi, a ne postmoderní literaturu.

Svůj první román Player Piano (č. Mechanické piano, 1979) vydává Vonnegut v roce 1952. Ani prvotina, ani další dva romány - The Sirens of Titan (1959, č. Sirény z Titanu, 1985) a Mother Night (1961, č. Matka noc, 1992) - ještě nezpůsobily ten obrovský výbuch autorovy popularity, který se dostavil až s románem Cat's Cradle (1963, č. Kolíbka, 1976, 1994) a který byl ještě přiživen knihou God Bless You, Mr. Rosewater (1965). Kurt Vonnegut se stal velmi oblíbeným autorem především ve studentských kruzích.

Roku 1969 autor vydává svůj pravděpodobně nejlepší román Slaughterhouse-Five (č. Jatka č. 5, 1973, 1994). Ani další knihy však nezůstávají ve stínu těch předchozích, v románech Breakfast of Champions (1972, č. Snídaně šampiónů, 1981) a Slapstick (1976, č. Groteska, 1981, 1994) Kurt Vonnegut na svoji popularitu rozhodně nehřeší.

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist