<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jaroslav Vrchlický

MOTÝLI VŠECH BAREV
ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Stručný obsah

Sbírka reflexivní poezie, přírodní a intimní lyrika.

Prologem

V mládí je člověk opilý štěstím a láskou, nemá starosti a má mnoho nadějí a ideálů. Z duše mu vylétávají zlatí motýli. Když člověk stárne, ztrácí svoji veselost, z duše mu vylétají černí motýli. Když je ale člověk starý, moudrý a smířený, z duše mu letí modří motýli.

Struna lásky

Básník se zamiloval a Amor mu upletl strun lásky. Básník prožívá všechny emoce spojené s láskou - struna kmitá, vlní se, výská. Pokud se ale struna přetrhne, udeří to básníka do srdce.

Balada

Slunce a země se milovaly, slunce ohřívalo a ozařovalo zemi. Ale stín jim záviděl lásku, proto jim chtěl ublížit. Stín zavázal slunci oči a zardousil jej. Na zemi už vládla jenom noc. Zem se dívá na nebe s výčitkami.

Idyla ze svatební cesty

Dva novomanželé jsou na svatební cestě. Muž vylezl na strom, což ženě připadalo velmi nebezpečné. On chtěl mít jen hezkou vyhlídku na jezero, ale ona se bála a prosila ho, ať sleze. Chce, aby šla za ním. Ona ale odmítá. Ona ho obviňuje, že kdyby on ji miloval, poslechl by ji a nelezl na strom. Ale on se brání, že kdyby ona ho milovala, vlezla by za ním. Nazve ji dětinou. Ema pláče. Manžel za ní seskočí a obejme ji.

Několik básní je také věnováno dceři Jaroslava Vrchlického, Miladě. Například tato:

Písně o mé dceři

Dcera si všímá, že vlaštovky se shlukly pod okny a ptá se otce, co tím vlaštovky dělají. Vrchlický jí odpovídá, že letí na jih. Dcera se ptá proč, vždyť oni tady zůstávají. On odpovídá, že oni mají v domě teplo, ale vlaštovky by zemřely zimou a hladem. Milada se ptá, kdo je posílá na jih. Otec odpovídá, že láska je jejich vůdcem. Ta láska, která dala jim dceru.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist