<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Edgar Wallace

ČERNÝ OPAT
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Detektivní román Černý opat (v originále The Black Abbot) je další z řady napínavých příběhů, kde nechybí ani láska. Dramatický spor bratrů Dicka a Harryho o rodové dědictví i zlatý poklad vyústí v tragédii. Zlatý poklad je totiž ukrytý v troskách opatství, který je po staletí střeženo tajemným černým opatem.

Příběh vypráví a dvou bratrech rodu Chelfordů. Starší bratr Harry je dědic, a proto také pátrá po chelfordském pokladu, který prý kdysi dávno ukryl chelfordský opat Hubert z Redruthu. Opat však byl zavražděn a jeho duch se na zámku Fossaway prý zjevuje dodnes.

Harry je zasnouben s půvabnou Leslie Gineovou, do které je bohužel také zamilován i jeho bratr. Harry je však natolik zabrán do hledání pokladu, že se ani nestíhá věnovat své snoubence. Ta zruší zásnuby, protože mají s Harrym o tolik méně společných zájmů než s Harryho mladším bratrem Dickem.

Jednoho večera se najde zabitý černý opat. Ukáže se, že šlo "jen" o bývalého Harryho sluhu, jenž přišel vykrást pokladnici v přestrojení. Poté se zjistí, že Harry zmizel. Dick se pustí s detektivem Puttlerem do pátraní. Další den zmizí i Leslie.

To už ale Leslie dávno zjistila, že Harry se celou dobu schovává pod zříceninami cheldfordského opatství a pořád pátrá po pokladu i elixíru života, který je podle legendy schován spolu s pokladem. Zjistí také, že má Harry chvilkami záchvaty šílenství, a proto musí být při útěku velmi opatrná.

Stačí vystřelit dvakrát z pušky a Leslie upoutá Dickovu pozornost, vtom však svede zápas s Harrym a oba se propadají do jiné místnosti, do jakéhosi bludiště. Dostanou se ke studánce, kde navážou kontakt s Dickem a ostatními pátrači. Všichni se snaží prokopat jámu k bludišti, přičemž Harry, který je zase v normálním stavu, zezdola také kopá, aby těm nahoře ulehčil práci. Jenže najednou najde zlato spolu s elixírem života a bez váhání jej vypije. Ale poté se na něj zřítí kamení s hlínou a on zahyne. A tak se nikdo nikdy nedozví, co v té lahvičce skutečně bylo.

Leslie je naštěstí zachráněna. Následně zjišťuje, že žádný černý opat neexistoval. Všechny zvuky, které lidé slýchávali o půlnoci, byly jen vzlyky a sténání Harryho v záchvatu své šílenosti. Záchvat zdědil po své matce, jež byla také duševně nemocná.

Dick, jemuž právem patří zlato, je teď bohatý a stává se lordem z Chelfordu.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist