Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Edgar Wallace


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Edgar Horatio Edgar Wallace - životopis

Edgar Horatio Edgar Wallace
[1.4.1875-10.2.1932]

Anglický spisovatel, scenárista, dramatik a novinář Edgar Horatio Edgar Wallace se narodil roku 1875 v Greenwichi (UK) do herecké rodiny. Matka jej hned po narození odložila do nalezince, krátce poté se ho ujal nosič na londýnském rybím trhu Dick Freeman.

Wallace nedostudoval ani základní školu a již od 11 let pracoval. Prošel řadou podřadných zaměstnání, v osmnácti letech vstoupil do britské armády a po třech letech byl odvelen do Jižní Afriky k sanitnímu oddílu. Tam se začal pokoušet o první vlastní literární tvorbu. Postupně začal přispívat do různých novin a časopisů a také psal básně s válečnou tematikou, které vydal roku 1898 jako svůj knižní debut pod názvem The Mission That Failed (Mise, která selhala).

Po propuštění z armády roku 1899 začal Wallace pracovat jako dopisovatel pro tiskovou agenturu Reuters a pro londýnský deník Daily Mail. Roku 1901 se oženil s Yvy Caldecottovou, začal pracovat u listu Rand Daily Mail v Johannesburgu a roku 1902 se vrátil z Afriky zpět do Anglie. Během rusko-japonské války v letech 1904-1905 získal mnoho poznatků o práci ruských a britských špiónů operujících ve Španělsku a v Portugalsku, když působil jako dopisovatel Daily Mail ve Vigu.

Svůj první román Čtyři spravedliví (The Four Just Men) vydal vlastním nákladem roku 1905. Navzdory úspěchu této knihy skončilo vydání pro autora kvůli špatné propagaci finančním neúspěchem. Začátkem literárních i finačních úspěchů tak bylo vydání románu Sanders (Sanders of the River). Nejslavnější Wallaceův román Zelený lučištník (The Green Archer), příběh napsaný v duchu gotického románu, napsal Wallace roku 1923 a díky němu stal se nejvydávanějším autorem své doby. Jeho produktivita byla ohromující (vydal 175 knih, napsal 24 divadelních her a v novinách otiskl nespočetné množství článků), což vedlo k podezření, že vlastnil (obdobně jako Alexandre DumasAlexandre Dumas, pére
[24.7.1802-5.12.1870]
starší) tzv. továrnu na romány a pod díla jiných se jen podepisoval, což se však nikdy nepotvrdilo.

Edgar Wallace pracoval také jako filmový scénarista. Příkladem je třeba scénář pro britský film Pes baskervillský   (The Hound of the Baskervilles  ), který napsal roku 1931 podle románu sira Arthura Conana DoylehoSir Arthur Ignatius Conan Doyle
[22.5.1859-7.7.1930]
. Začátkem roku 1932 začal pracovat na scénáři pro americký film King Kong, byl však nakonec použit pouze jeho námět, protože Wallace před dokončením zemřel.

Wallace je považován za tvůrce kriminálního thrilleru, bývá nazýván králem anglické detektivky. Ve svých dílech se dokázal odpoutat od vzoru velkého detektiva vytvořeného Edgarem Allanem PoemEdgar Allan Poe
[19.1.1809-7.10.1849]
a zaměřil se spíše na popis policejního aparátu. Mnoho z jeho děl bylo zfilmováno (existuje téměř sto šedesát titulů natočených podle jeho námětu, např. Zelený lučištník byl zfilmován třikrát).

Edgar Wallace se roku 1918 rozvedl a o 3 roky později se podruhé oženil se svojí o dvacet tři let mladší sekretářkou. Wallace zemřel 10. února 1932 na cestě do Hollywoodu na zápal plic.

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist