<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Mika Waltari

Bílý slon a jiné pohádky
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

    1    

 

Rozsáhlá tvorba Miky Waltariho zahrnuje kromě známějších historických románů také dvě sbírky moderních pohádkových příběhů, které vydal ve 30. letech. Ano, příběhů, neboť klasické pohádky, v nichž princové bojují se sedmihlavými saněmi, připomínají jen vzdáleně. Waltari nejčastěji situuje své příběhy do vzdálených, tajemstvím opředených zemí, což souvisí s dobovým nadšením pro odlehlé, exotické světy. Nezapře inspiraci indickým myšlením, pohádkami z Tisíce a jedné noci, čerpá však i z křesťanských legend (vždyť také studoval teologii a byl jen krůček od povolání pastora). A nechybějí ani příběhy psané původně pro nejužší rodinu, v nichž je slavný spisovatel hlavně otcem malé dcery Satu, tedy Pohádky. Hlavními postavami Waltariho příběhů jsou personifikovaná zvířata i autíčka, holčičky a kluci i netradiční princezny a princové. Humanistické poselství Bílého slona a jiných pohádek v překladu Jana Petra Velkoborského jistě ocení i odrostlejší čtenáři tohoto žánru, neboť každý moudrý člověk ví, že je nezbytné občas stavět hrady z písku. Jinak by život nestál za nic.

© Lidové noviny

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist