<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Mika Waltari

TAJEMNÝ ETRUSK
ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Jednou řekl: "Tento svět, v němž žijeme a existujeme, není jediný, ale jsou i jiné světy, jež se vzájemně dotýkají."

Usmál se a tvrdil: "Bylo řečeno, že je jich sto osmdesát tři a jsou uspořádány do rovnostranného trojúhelníka. Každá jeho strana má po šedesáti světech a navíc na každém vrcholu je po jednom světu."

Mikin pravil vzrušeně: "Ne, ne, jsou-li světy, pak jsou v sobě, stejně jako lidský zrak a sluch, cit, chuť a hmat jsou každý svým vlastním světem a nicméně zároveň v člověku."

Pýthagorejec naslouchal překvapen, zamyslel se nad jeho slovy a pak se vyzývavě zeptal: "Jak to vyjádříš v číslech?"

Mikón srkl z posvátného nápoje, zadíval se do sebe, usmál se odulými rty a odpověděl: "Nevěřím moc číslům, ale teď právě jsem na prahu a vidím dvě hvězdy. Ty dvě hvězdy jsou dva bohové, a přece jen jeden. Ale jak to je, to nedovedu vysvětlit. Jen to vidím a vím, že tomu tak je."

Já jsem zase namítal: "Bezpochyby jsou krásná čísla i vztahy mezi nimi a rovnostranné obrazce. Avšak žena, jejíž obličej bys mohl vyjádřit čísly a jeho vztahy, by byla myslím časem příliš nudná. Nikoli uměřenost, ale výjimka a rozmar tvoří půvab ženské tváře."

Pýthagorejec přikryl si líce paží, aby skryl před námi své slzy. Konečně se opět ovládl a poznamenal: "Kdyby všecko bylo opravdu tak jednoduché, zřejmé a krásné, jak učil Pýthagorás před svou smrtí, byl by snadný i život a moudrost. Avšak to není pravda. Nejsem zločinec a pythagorejci mne nezavrhli. Opustil jsem je sám, když jsem přišel k názoru, že všecko je nesmyslné. Krásný je rovnostranný trojúhelník. Ještě krásněji vypadá rovnostranný čtyřúhelník. Ale již ten prostý tvar je proklet, neboť vztah jeho úhlopříčky a strany se nedá vyjádřit žádným číslem. Může jej totiž počítat člověk po celý svůj život a číslo nikdy nekončí. K tak strašnému vědění vede prostá a krásná nauka o číslech. Pýthagorejství nebylo zničeno tím, že kvetlo v tajných spolcích, jak se domnívají tyrani, ale jen a jen pro toto strašné, tajemné vědění. Jsou vztahy, jež lze vyjádřit číslem, které nekončí."

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist