<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Herbert George Wells
překlad: Jana Mertinová

OSTROV DOKTORA MOREAUA
kompletní kniha, e-book

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě


Stáhnout tuto knihu v PDF, ePub a MOBI
    1   >

 

Úvod

 

Dne 1. února 1887 narazila loď Lady Vain na vrak a ztroskotala na 1° jižní šířky a 107° západní délky.

5. ledna 1888 – tedy jedenáct měsíců a čtyři dny poté – byl můj strýc Edward Prendick, který se nepochybně nalodil v Calau na Lady Vain a byl od jejího ztroskotání považován za mrtvého, nalezen v malém otevřeném člunu na 5° 3' jižní šířky a 101° západní délky. Jméno člunu bylo nečitelné, ale pravděpodobně patřil rovněž pohřešovanému škuneru Ipecacuanha. Strýc sice vyprávěl o svých prapodivných osudech, ale všichni ho považovali za choromyslného. Později prohlásil, že neví, co se s ním poté, co opustil Lady Vain, stalo. Jeho choroba tehdy odborníkům zavdala podnět k debatě jako zajímavý případ ztráty paměti po přestálých fyzických i duševních útrapách.

Následující vyprávění nalezl jeho níže podepsaný synovec a dědic mezi pozůstalostí. Na listinách nebylo výslovně uvedeno, aby byly zveřejněny.

Jediný ostrov, který se shoduje se strýcovým popisem, je Noble's Isle, malý neobydlený sopečnatý ostrůvek. Loď Jejího Veličenstva Scorpion ho navštívila roku 1891. Námořníci přistáli u ostrova, kde však nenalezli žádné živé tvory kromě zvláštních bílých nočních můr, vepřů, králíků a několika velmi podivných krys.

A tak není naše vyprávění právě v tom nejdůležitějším ověřeno. Proto nespatřuji nic špatného v tom, že předkládám tento tajemný příběh veřejnosti. Tím spíš, že to snad byl záměr mého zesnulého strýce.

Co potvrzuje pravdivost jeho příběhu?

Zmizel na 5° jižní šířky a 105° západní délky a znovu se objevil v této části oceánu až po jedenácti měsících. Nějak ovšem v té době přece musel žít! A je zjištěno, že škuner Ipecacuanha s opilým kapitánem Johnem Daviesem odplul v lednu roku 1887 z Afriky s pumou a dalšími zvířaty na palubě. Tato loď byla v různých přístavech jižní části Tichého oceánu dobře známá, a navždy záhadně zmizela i se svým nákladem kopry v prosinci roku 1887 na své pravidelné plavbě z Banye. Toto datum se zcela shoduje s fakty mého strýce.

 

Charles Edward Prendick


Stáhnout kompletní knihu v PDF, ePub a MOBI

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist