<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Herbert George Wells

VÁLKA SVĚTŮ A JINÉ PŘÍBĚHY Z NESKUTEČNA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Strategicky je kniha rozčleněna na část povídkovou, nazývající se Příběhy z neskutečna a na román Válka světů. Povídky nejsou pouze ze sci-fi tvorby, ale je to zajímavá beletristická tvorba, snad až věrohodně popisující zajímavé a neobvyklé věci, odehrávající se na různých místech naší planety. Ať už je to deštný prales (Vláda mravenců), nebo na širém moři (Ostrov aepyornisův). Zajímavé jsou i jeho práce fantastické (Superstimulátor, Jak to opravdu bylo s Pyecraftem).

U všech povídek byla velice výrazná pointa a také sociální aspekt, či popisy. H.G.Wells má ohromný smysl pro detail a při popisu svých fantastických vynálezů, vždy dbal na to, aby neopomněl čtenáři připomenout, že existují neměnné fyzikální zákony.

Válka světů obsahuje dvě knihy. Knihu první Marťané přicházejí a knihu druhou Země pod nadvládou Marťanů.

 

"Leč pokud by snad byly ony světy oživeny, kdo tedy pak jsou ti, kdož na nich přebývají? ... Kdo je skutečným pánem tvorstva - my, anebo Oni? ... A čím to, že přitom je všechno jakoby přímo stvořeno pro člověka?"

Keplerův výrok citovaný v Anatomii melancholie Roberta Burtona (1577-1640)

 

Tak tímto citátem kniha začíná. A dále? Hlavní hrdina, tedy sám autor nám retrospektivně popisuje své zážitky z doby útoku Marťanů, kteří si přišli podrobit lidstvo. Děj je založen na zážitcích autora a protože sám byl několik dnů indisponován a krčil se v zasypaném domě, tak také na zážitcích jeho bratra. Autor nejenže celkem věrohodně a logicky popsal přistání mimozemšťanů, také to jak dlouho mohli letět z Marsu, ale také vzal v úvahu to, že Marťané budou zcela odlišní od lidí. Autor sám se zajímal o vývoj druhů, tak si jejich podobu celkem snadno vysvětlil. Dalšími věcmi, které vás jako čtenáře ohromí, jsou jeho technologické a vědecké vize.

Autor už uvažoval o létajících strojích těžších než vzduch. Celkem dobře nám popíše laser. Dokonce ho napadla i "maličkost" o účincích mikroorganismů z cizích planet.

Reálnost celého příběhu je založena na autentickém vypravování a popisech všech věcí a dějů. Exodus londýňanů při útoku Marťanů popsal H.G.Wells s mnoha detaily a vystihl tak podstatu lidské snahy o přežití a sobeckosti jedince.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist