Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Walt Whitman


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Walt Whitman - životopis

Walt Whitman
[31.5.1819-26.3.1892]
Walt Whitman - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5] [6]

Průkopník nové americké poezie, básník, novinář. Jeho jediné literární dílo, Stébla trávy (Leaves Grass), patří k těm nemnoha básnickým dílům, která pohnula nejen s americkou poezií, ale vytyčila směr i poezii evropské.

Narodil se v selské řemeslnické rodině, kde se mísily prvky anglické a holandské, na Long Islandu při východním pobřeží poblíže New Yorku. V dětství se rád samotářsky toulal širokými pláněmi luk a písečnými plážemi Long Islandu s výhledem na oblohu a oceán a pokud nasedl na převoznickou loďku, mohl se vmísit do davů New Yorku. Oba typy prostředí, nekonečnost plání a ruch města, se později staly dominantami jeho básní.

Chodil porůznu do školy, zvláště když se rodina usadila v Brooklynu. Prošel řadou zaměstnání, jak bývalo obvyklé u hochů: byl poslíčkem , sazečem, učitelem, redaktorem brooklynských novin, kde jeho pozdější talent stále ještě spal a kde třicetiletý Whitman byl jedním z řady tehdejších průměrných novinářů, kteří přispívali svými komentáři do dobových novin. Tak se dostával do politiky a jeho otevřená mysl vstřebávala první rozpory americké "praktické" demokracie. Sám byl horlivým demokratem, ale nemohl přehlédnout praktiky tehdejších mocenských kruhů. Při uvědomování si, že náprava by měla přijít odjinud než z čachrování profesionálních politiků, se rozešel se "svou" Demokratickou stranou. Začíná se živit jako dělník a zbývá mu tak více času k samotářským toulkám po pobřeží a k vyjadřování svých nálad do zápisů, tak podobných budoucím básním. To už byl pouze krok k prvním skladbám Stébel trávy. Malé torzo z budoucí velkolepé sbírky vychází v den národního svátku 4. července 1855. Nesetkal se bohužel téměř s žádnou odezvou, ale autora to neodradilo a svoje básně vydal ještě několikrát.

Postupně k nim přidával další a další, podle toho, co jako člověk zakoušel a prožíval. Do Stébel trávy vložil svou ideu, že pouze prostý člověk svými tisíci a tisíci skutky tvoří něco nového a velkého, co změní Spojené státy, s jejichž půdou se cítil tak spjatý. Slovní útvar "Stébel" připomínal "patos řečníka, kadenci lidového vypravěče, jindy proměnlivé vlnění mořského příboje". Položil tak zaklad volného verše.

Obsahem jeho básní je vedle oslavy americké demokracie a hrdinství amerických bojovníků skrytá poloha erotická, Whitmanem celý život popíraná. Ta je nejpatrnější v oddílech nazvaných "Rákosí" a "Děti Adamovy". Ona družnost mužů jako kamarádů a spolupracovníků má silný erotický nádech. Jak napsal literární teoretik Zdeněk Vančura v roce 1969 v doslovu k vydání "Stébel": "Idea učinila Whitmana básníkem demokracie, pozdně přiznaný eros ho učinil básníkem. Když Whitmana, jako čtyřiapadesátiletého, ranila mrtvice a on se uchýlil ke svému bratrovi do městečka Camden, poblíž Philadelphie, přijížděli ho navštěvovat evropští literáti a básníci obdivující jeho dílo.

Walt Whitman zemřel 26. března 1892.

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist