<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jaroslav Žák

ŠTUDÁCI A KANTOŘI
kompletní kniha, e-book

 

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .


Stáhnout tuto knihu v PDF a ePub
    1   >

 

ÚVODEM SLOVO K UČENCŮM

Laskavý vědec, jemuž se dostane náhodou do ruky tato nenápadná příručka, nechť uváží, že ji napsal člověk prostý a jen mírně ve vědách honěný. Proto bude zajisté posuzovat shovívavě její četné nedostatky.

Autor knížky chtěl doplnit citelnou mezeru v onom odvětví živočichopisu, jež se zove sociologie a pojednává o člověku obecném (homo sapiens) a různých odrůdách tohoto zajímavého tvora. Druh zvaný   č l o v ě k   š k o l n í   je znám dosud jen velmi chatrně a popisován venkoncem neodborně. Tak například se tvrdí o profesorech (tvor čeledi pedagogické), že říkají “ajta” a “medle” a zapomínají deštníky, což odporuje pravdě a působí autoru, jenž, ač je také profesorem, deštníku vůbec nemá, fyzickou bolest.

Mimoto možno pozorovat, že názory na lid školní jsou namnoze protichůdné, podle toho, pocházejí-li od profesorů nebo od žáků, třebas i bývalých.

Ani profesor ani žák nemůže napsati o škole objektivní pojednání. Naše příručka je však napsána profesorem a Žákem zároveň — odtud její věrnost a nestrannost. To nechť uváží učencové a směle použijí sneseného zde materiálu k budování tohoto zanedbávaného oboru vědního. My pak přistupme neprodleně k věci.

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist