Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Roger Zelazny


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Roger Joseph Christopher Zelazny - životopis

Roger Joseph Christopher Zelazny
[13.5.1937-14.6.1995]
Roger Joseph Christopher Zelazny - fotografie
[1] [2] [3] [4]

Roger Zelazny se narodil roku 1937 v Euclidu (Ohio, USA). Jeho otec již v mládí emigroval z Polska, se svou ženou Josephine se seznámil v Chicagu. V letech 1955-1959 studoval na Western Reverse University v Clevelandu (kterou ukončil jako bakalář z angličtiny) a na Columbia University v New Yorku se specializací na alžbětínské drama (kde studium ukončil jako magistr, M.A.). V letech 1962-1969 pracoval Zelazny jako zaměstnanec zdravotní a sociální pojišťovny v Clevelandu a v Baltimore. V roce 1969 se zcela dal na literární dráhu a stal se spisovatelem na volné noze. Ve svých 38 letech se přestěhoval do Santa Fé, kde žil až do své smrti.

Zelaznyho největší tvůrčí období spadá do 60. a 70. let. První povídku - Vášnivá hra (Passion Play - Amazing, 8/62) publikoval Zelazny v roce 1962 a do konce svého života napsal více jak 150 povídek a přes 50 knih. Mezi Zelaznyho nejlepší díla patří Pán světla (Lord of Light, 1967), Tento nesmrtelný (This Immortal, 1966), Bytosti světla a temnot (Creatures of Light and Darkness, 1969), série o Amberu a pochopitelně spousta vynikajících povídek a novel jako Alej prokletí (Damnation Alley).

Zelazny je považován za představitele směru “New Wave”. Staví na propracovaném psychologickém profilu postav, stejně jako na zasazení děje. Charakteristickým rysem jeho děl je zamlžování rozhraní mezi fantasy a science fiction. Některé z jeho nejlepších románů jsou založeny na mytologiích různých kultur. Jeho Pán světla staví na Hinduismu, Egyptští bohové a bohyně figurují v Bytostech světla a temnot, zatímco Oko kočky (Eye of the Cat) obsahuje části Navažského náboženství a folklóru. Třebaže Amber spadá do období nové vlny, určitě do ní vůbec žánrově nepatří.

Zelazny za svou práci získal mnoho ocenění včetně šesti Hugů, udělovaných fanoušky, tří Nebul, které dostal od Asociace science fiction spisovatelů, a dvou cen Locus.

14. června roku 1995 zemřel Roger Zelazny v nemocnici Sv. Vincenta na selhání ledvin úzce spojené s rakovinou.

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist