<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Julius Zeyer

JAN MARIA PLOJHAR
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

    1    

 

Recenze

Postavy:

Jan Maria Plojhar

paní Dragopulos - J.M.Plojhara má jen jako sexuální objekt

Caterina - milují se s J.M.Plojharem

Suntarella - služebná u Cateriny

Leopold - manžel Rosy; prohýří majetek Plojharů

Rosa Maria - Plojharova sestra; nemá ho moc ráda

dr. Luigi (Giggi) - lékař; léčí J.M.Plojhara (původně si dělal zálusk na Caterinu)

don Clemente - chudý kněz; oddá Caterinu + Plojhara

Stručný děj:

Román začíná v Římě, kde se Jan Maria Plojhar seznamuje s Caterinou, Suntarellou, Luigim a dalšími lidmi. Při účasti na pouliční slavnosti se Honzovi projeví dávné zranění z hospodské šarvátky a musí ulehnout na lože, kde vzpomíná na svůj dosavadní život.

Narodil se do bohaté pražské rodiny. Jeho otec byl advokátem a tak měli o přísun peněz postaráno. Své dětství ale strávil na zámku v Havranicích, kde mu místní příroda a atmosféra prohlubovala jeho schopnosti básnické a idealistický pohled na život. Jeho sny a ideje se ho ale nepustily ani v době dospění, a tak se dal na vojenskou akademii, kde zjistil, že nic není tak růžové, jak se zdá.

Během jeho studií mu zemřela matička a jeho sestra Rosa se vdala za velice praktického Leopolda, který se začal starat o majetek rodiny Plojharů. Všechny peníze a nemovitosti se mu povedlo úspěšnými investicemi zcela promrhat a Jan začal velmi rychle chudnout.

Mezitím, kdy Leopold neúspěšně podnikal, se plavil Jan Maria po Středozemním moři až na Korfu, kde zažil velice vášnivý vztah s překrásnou paní Dragopulos, kterou po čase omrzí a ona si najde jiného milence. Zničený poeta je odvelen na jiné místo a po čase se navrátí do Prahy, která ho velice osloví, ale je znechucen pražskou společností. Na jedné důstojnické oslavě hájí urážku českého národa. V šarvátce s důstojníkem Müllerem je velmi vážně poraněn. Vyléčí se, odejde z armádních služeb a pokusí se prosadit jako spisovatel, ale je ztrhán kritikou. Zničený Jan se odebere do Itálie.

Po krátkém pobytu v Římě se stěhuje na statek San Catalda, kde je paní domu Caterina. Do Cateriny se Plojhar zamiluje a prožívá s ní vážné duševní vzplanutí. Při vyjížďce s Caterinou na koních se setká s paní Dragopulos, která jeho poníží a Caterinu urazí. Po této události se z projížďky vrací Caterina i Jan zvlášť. Jan spadne z koně a tím pádem se zhorší jeho nemoc a je připoután na lůžko. Caterina jej opatruje a léčí ho dr. Luigi. Caterina se nechá s Janem oddat donem Clementem. Jan Maria nato umírá a Caterina požije jedu a zemře s ním v jeho náručí.

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist