<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Julius Zeyer

NEKLAN
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Stručný děj

tragédie o pěti jednáních (1893)

Schyluje se k válce mezi Neklanem, knížetem vyšehradským a Vlastislavem, knížetem luckým. Přičemž zpupným a útočným je Vlastislav. Vrátil Neklanovi dary a vzkázal po poslech, že si přijde nejenom pro tyto dary ale i pro Neklanovu hlavu.

Vlastislav je silný po tom, co porazil se slavným vojevůdcem Tyrem z Chýnova Sasy (Tyra z Chýnova si domyslel Zeyer z Kroniky Hájka z Libočan). Vlastislav, aby si Tyra z Chýnova ještě více naklonil, dává mu Klimbu za ženu. Vše dělá proto, že Tyr z Chýnova je Neklanovým poddaným.

Neklanovi lidé se s Vlastislavem přetahují o nejlepšího vojevůdce Tyra z Chýnova. Vlastislav svedl Klimbu předtím, než ji dal Tyrovi - teprve teď mezi nimi dojde k obratu. Tyr chtěl původně Neklanovi pomoci jako jeho poddaný pouze vojskem bez jeho osobní účasti, aby nemusel bojovat proti příteli Vlastislavovi. Poté co zjistil, jak naložil hanebně s Klimbou, roztrhl roucho, pod kterým přespávali společně při tažení proti Sasům, a rozhodne se bojovat osobně proti Vlastislavovi.

Neklan prohrál první bitvu s Vlastislavem. Toho využívá třetí kníže Krasník sedící na Kouřimi a začne plenit Neklanovo území, navíc se snaží spolčit s králem moravským a králem franským, aby uchvátil celé Čechy pro sebe. V boji o Krasníkův kouřimský hrad zemře jak Krasník, tak společná prabába všech bojujících knížat Straba. Všichni touží najít legendami opředenou Sámovu korunu. Straba ale zemře, aniž by jim řekla, kde se nachází. Podle staré věštby se do rozhodné bitvy Neklana s Vlastislavem za Neklana vydá v jeho zbroji Tyr z Chýnova.

Po prohrané bitvě Vlastislav uteče na svůj hrad. Objeví se Klimba, kterou kdysi svedl, a na své hlavě má Sámovu korunu. Vlastislav myslí, že Klimba jej stále miluje, sahá po koruně. Klimba jej bodne otráveným nožem. Vlastislavův sluha Durink využije zmatku a zabije Zbislava (Vlastislavova syna), usekne mu hlavu - na tu nasadí Sámovu korunu a nese ji Neklanovi. Ten vida Durinkovo strašné dílo, nechá jej pověsit. Českým zemím od té chvíle vládne jen Vyšehrad, lucké a kouřimské knížectví zaniká, oba zdejší hrady jsou obráceny v trosky.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist