<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Émile Zola

NANA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze

Nana, román kurtizány, je volné pokračování naturalistického Zabijáka. V tomto díle autor zachycuje životní osudy dcery Coupeaových Nany. Nana uteče už v patnácti letech z domova a začne žít na vlastní pěst. Je si dobře vědoma svojí výjimečné krásy a dokáže toho využít. Má možnost volby - buď se bude, stejně jako její matka Gervaisa, celý život dřít někde v prádelně, nebo se z ní stane kurtizána. Zvolí si druhou, pohodlnější a více vynášející možnost.

Životního úspěchu se jí dostane tím, že získá hlavní roli - božské Venuše - v pařížském divadle. Není sice nadaná ani pro herectví a neumí ani zpívat, ale to není podstatné, protože dokáže na všechny zapůsobit svou krásou.

Díky ní si získá obrovskou slávu po celém městě a postupně si také doslova omotá kolem prstu všechny významné muže Paříže. Když si to umane, dokáže bez problémů svést jakéhokoliv muže. Každý je ochoten položit za ni svůj život, přestože ji podvádí s jinými a je si dobře vědom toho, že není zdaleka jejím jediným milencem. Když Nana potřebuje peníze, nechá si za své služby zaplatit. Postupně touží po více a více věcech, kdykoliv se jí něco zalíbí, vymámí si to na některém ze svých nápadníků. Věc potom doma odloží mezi tisíce jiných zbytečností a už si jí nikdy nevšimne.

Přízní mužů si samozřejmě znepřátelí drtivou většinu žen. Věrnou společnicí je jí její komorná Zoe, která dokáže vždycky obratně rozstrkat a poschovávat všechny pánské návštěvy do různých pokojů tak, aby se v bytě nepotkávaly.

Je také důležité, že z dřívějších let má Nana už malého syna - Ludvíčka - kterého vychovává její teta Leratová. Později ještě nešťastně potratí.

Nana se vlastně postupně stává symbolem zla. Vše, co se dostane do její blízkosti, nebo dokonce do jejích rukou, je zničeno. A to nejen cenné věci a obyčejné potřeby, ale i muži.

Dokáže je dokonale využít, vymýšlí si stále nové rozmary, a když už některého milence v podstatě úplně vycucne, jednoduše se ho zbaví.

Nejprve si ochočí Daguenetta, který se však nakonec dostane z jejích spárů a vezme si dceru hraběte Muffata. Ten je Naninou další obětí, doslova se do ní zblázní a její výmysly ho po nějaké době přivedou prakticky na mizinu. Stejně tak dopadne i Steiner, úspěšný pařížský podnikatel. Majitel dostihů Vandeuvrese, jehož koně nevyhrají závod, zbankrotuje též a uhoří i se svými koňmi ve stáji. Nanin Zizi , Jiří Hugon, mladíček, který ji bezhlavě miluje, se pokusí o sebevraždu.

Nana sama si ani v nejmenším nepřipouští, co svým chováním se způsobuje. Naopak se považuje za velice hodnou a obětavou - vždyť všichni ti muži za ní běhali jako pejsci dobrovolně a ona vždycky byla ten, kdo s nimi soucítil. To jen dobré srdce jí přece nikdy nedovolilo poslat je pryč od jejích dveří.

Do jednoho muže se Nana ale opravdu zamiluje. Je to herec Fontan, se kterým se pokusí žít v jedné domácnosti. Ten ji však začne bít a tak je nucena od něj utéct a začít opět život kurtizány, tentokrát však „v rukavičkách".

Právě tehdy se odstěhuje do venkovské vily, kterou jí koupí jeden z jejích milenců a tam si zve neustále spoustu pánských návštěv. Už ani Zoe nedokáže zabránit tomu, aby se v domě všichni vzájemně nepotkávali. Bydlí tam i Nanina přítelkyně z dob jejích začátků, přezdívaná Sametka, a projevuje se i Nanino lesbické zaměření.

Nanin syn Ludvíček nakonec umírá na neštovice. Když se Nana dozví, že na následky svého zranění zemřel i Zizi, uspořádá dražbu, všechno prodá a odjede neznámo kam. Nějakou dobu koluje domněnka, že do Káhiry, ale protože o ní nikdo nemá žádné zprávy, společnost na ní po několika měsících zapomene. Nana se do Paříže nakonec vrátí, propukly u ní však také, stejně jako u Ludvíčka, neštovice a ona jim podléhá.

Známý životní příběh pařížské kurtizány Nany je součástí dvacetidílného románového cyklu „Rougon-Macquart". Děj se odehrává v letech 1852-1870, tedy za vlády Napoleona III. Zola chtěl tímto přírodním a sociálním příběhem ukázat důsledky biologických předpokladů a sociálních podmínek obyčejné rodiny za druhého císařství.

Pro autora nebyly určující lidské představy ideálů ani jejich soužití. Zola chtěl co nejdůkladněji prozkoumat materiály a sociální okolnosti té doby, chtěl přenést do literatury současnou vědeckou představu o zákonitostech v evoluci a nauce o dědičnosti, ale i využít pozitivních společenských teorií. Naprosto bez obalu popisuje nuzné poměry, ve kterých žila velká část francouzského obyvatelstva. Rovněž zřetelně odhaluje neméně katastrofální duševní stav lidí, který předvedl člen rodiny Rougon-Macquart. Aby se víc přiblížil době i okolí, používá jazyk odpovídající prostředí. Ukázal zde veškerou špínu a bahno společnosti. Po vydání Nany v roce 1880 se čtenáři velmi bouřili nad její skandálností. Dcera Gervaisy Maquarte a alkoholika Coupeaua , která se prodala za předpokládaný společenský vzestup, se stala literárním symbolem zkázy.

Současně odhaluje Zola domnělou počestnost svobodných i milenců z vládnoucí třídy jako hru na dvě strany. Ve svém románu nevyjadřuje pouze kritiku společnosti, ale rozebírá i politickou situaci té doby a zabývá se i aktuálními politickými otázkami.

Tato sporná kniha se stejně jako Zabiják stala bestsellerem.

Zola byl kvůli očerňování armády odsouzen, ale před výkonem trestu stačil uprchnout do Anglie. Zpět se vrátil až o rok později a zde také roku 1902 zemřel. V roce 1908 obdržel místo v Panthéonu. Jeho dílo patří k nezapomenutelnému dědictví světové literatury.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist