<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Émile Zola

ČLOVĚK BESTIE
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Román z roku 1890, který patří k závěrečným svazkům cyklu Rougon-Macquartů, cyklu líčícího přírodní a sociální historii jedné rodiny za druhého císařství. Dílo zavádí do prostředí železnic a vypráví dramatický příběh strojvůdce, člověka, jenž je ovládán dědičným chorobným pudem zabíjet, vidět lidskou krev, přičemž tomuto pudu nejprve vzdoruje a posléze mu podléhá. Jde tedy o jedince, který páchá hrdelní zločiny bez obvyklých pohnutek ziskuchtivosti, pomsty, ale jako následek chorobného stavu.

Zolův román Člověk bestie ze série románů Rougon-Macquart je zasazen do železničního prostředí. Základ románu je ve všech špatnostech člověk. Hlavní dějová linie vypráví o strojvůdci Jakubovi Lantierovi, který se zamiluje do manželky Roubauda - Severíny. Roubaud se Severínou zavraždí prezidenta Grandmorina pod záminkou peněz kvůli tomu, že v mládí zneužíval Severínu, s čímž se Roubaud nedokázal smířit. Roubaudovy nepřítomnosti doma využívá Severína, aby se mohla stýkat s Jakubem. Dokonce plánují i vraždu Roubauda. Jakub je však psychicky nemocný a rád zabíjí lidi pro potěšení. Nakonec se neubrání své potřebě zabíjet a zabije Severínu. Z vraždy je však lstí obviněn Roubaud. Na posledních stranách knihy autor popisuje deportaci vojáků vlakem do Pruska => několik vražd, které autor popsal v knize, se nevyrovná obětem války.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist