Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Émile Zola


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Émile Zola - životopis

Émile Zola
[2.4.1840-29.9.1902]

Francouzský romanopisec, teoretik naturalismu a kritik buržoazní společnosti Émile Zola se narodil v Paříži roku 1840. Po smrti svého otce studoval na aixském lyceu, kde začal obdivovat verše Victora Huga a Alfreda de Musseta. Poté studoval v Paříži, ale kvůli nezájmu o studium propadl u maturity. Zola krátce pracoval na celním úřadě, později se uchytil u Hachetta, významného pařížského vydavatele, kde zatím balil knihy. Hachett jako první ocenil po přečtení Zolovy verše, ale k obživě mu doporučil psaní prózy. Z této doby pochází Zolův první román Tereza Raquinová. Zola se v ní oprostil od romantiky, provokoval svou brutalitou, protestoval proti nespravedlnosti a postavil se proti buržaozii. Kritika dílo, až na bratry Goncourtovy (fr. romanopisci blízcí naturalismu) svorně odsoudila.

Émile Zola chtěl soupeřit s BalzacemHonoré de Balzac
[20.5.1799-18.8.1850]
. Považoval jej za skvělého člověka, ale zároveň vůči němu měl výhrady. On sám se chtěl soustředit spíše na skupiny a sociální prostředí, než na postavy.

Zolu fascinoval Darwin a četl odbornou literaturu týkající se biologických věd a dědičnosti. Byl ovlivněn také Karlem Marxem a jeho teorií o vývoji společnosti.

Zola si vytvořil vlastní sociologické představy. Společnost rozdělil na lid, kam zahrnul dělníky a vojáky, další skupiny tvořili obchodníci, vládní úředníci a politici. Mimo ně existovala zvláštní vrstva, kam zařadil prodejné ženy, kněze a vrahy. Na tomto podkladě chtěl vytvořit životní dílo - obdobu BalzacovyHonoré de Balzac
[20.5.1799-18.8.1850]
Lidské komedie - Historii jedné rodiny. Nazval ji Rougonové-Macquartové. V roce 1891 vydal první svazek, který nazval Štěstí Rougonů. Časem vytvořil dalších 19 románových cyklů. K nejznámějším patří Zabiják (1887), Nana (1880), Germinal (1885), Doktor Pascal (1893), Lidská bestie, Země, Peníze, Břicho Paříže, Rozvrat, Tři města.

Sotva začal vycházet svazek Zabiják byl Zola obviněn listem Figaro ze socialismu. Vytvořil se tak velký skandál, který velmi prospěl prodeji knihy.

Zola důkladně rozebral francouzskou společnost. Nedělal si iluze o měšťácké společnosti a vývoj lidstva viděl pesimisticky. Měl ale o osud společnosti zájem, a tak se aktivně snažil o spravedlivější pořádek.

Ke konci života proslul svým manifestem J´accuse, kterým projevil svůj nesouhlas s rozsudkem nad židem neprávem obviněném z vlastizrady.

Émile Zola zemřel roku 1902 v Paříži.

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist