<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Karel Čapek

O UMĚNÍ A KULTUŘE III
kompletní kniha, e-book

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě


Stáhnout tuto knihu v PDF, ePub a MOBI
<   253   >

 

ZE ŽIVOTA SLOV V

Jeden z požitků diletantských je etymologie: ovšem nikoli etymologie odborná, která se zavrtává za slovem až do spleti a vlášení kořenů indogermánských, nýbrž etymologie romantická, která nalézá (nebo se domnívá nalézat) původ slova se stejným okouzlením, jako když najdeme náramek z doby bronzové nebo květ zlatého kapradí. Pro nás diletanty je takový nález prostě dobrodružství. Cesta za dobrodružstvím je poutavá, ale ošidná; zahrává s námi a přesvědčuje nás tím, že nás překvapuje.

Hledal jsem například, proč výmluvné paničce říkáme “treperenda”; to slovo zní tak málo česky jako agenda nebo merenda. U Jungmanna se treperenda nevyskytuje, ale zato se u něho najde treptati ve smyslu breptati a trepka (slepičí trepka) ve smyslu žvást. Nebo že by treperenda bylo odvozeno z nějakého Treppengerede, z domácích klevet? Náhoda mne přivedla na slovo preperenda; tak prý se kdysi říkalo tercii na gymnáziu (místo správného preparanda). V tercii, jak víte, počínají kluci nejvíc rozvazovat; snad se říkalo o repetivých, brebentících paničkách, že mají řečí jako preperenda. Neručím za to, ale je to dohad svůdný. (Budiž přitom oceněno, jaké bohatství termínů má čeština pro mnohomluvnost: šváda /z italského suada/, švátořit, švastat /schwatzen/, žvastat, žvatlat, žvát, tlachat, plampat, švadronit /suada, schwadronieren/, švandrčit, švandrolit, švandušit, čvaňkat, brebentit, breptat, treptat, repetit /z repetieren?/, ropotit, remonit, romonit, remzat, klábosit, šplechtat, drmolit, camrat, kafrat, kvákat, šprochotit /šproch, Sprache/, držkovat, mlít hubou, křápat, křandat a tak dále – co odstínů!)

Hrubým, důkladným věcem říkáme “humpolácké”. To slovo se obyčejně vysvětluje z humpoleckých suken, jež prý slynula svou drsností a pevností. Otázka ovšem je, zda se za starých časů humpolecké látky svou (...)

(......)


Stáhnout kompletní knihu v PDF, ePub a MOBI

 

<   253   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist