<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Orson S. Card

ENDER 1
Enderova hra

recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

Hra o trůny LCG - Strážci na zdi -
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 281 Kč
Hra o trůny LCG - Strážci na zdi -
Beanie Boos ORSON - hnědý pštros 24 cm -
 
 
cena původní: 379 Kč
cena: 318 Kč
Beanie Boos ORSON - hnědý pštros 24 cm -
Card Games -
 
 
cena původní: 239 Kč
cena: 213 Kč
Card Games -

 

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

    1    

 

Enderova hra je první díl Enderovy série (název originálu: Ender Wiggin: Ender's Game, který vyšel roku 1985. Cchronologicky ho následoval díl Mluvčí za mrtvé (Speaker for the Dead, 1986), nicméně autor v roce 2008 napsal knihu Ender ve vyhnanství (Ender in Exile), která má být pokračováním Enderovy hry, tudíž Mluvčí za mrtvé se vlastně v sérii stává dílem třetím...

Vědeckofantastický román, který lze doporučit všem milovníkům dobré literatury. Román nejen o zápasu pozemské civilizace se smrtelným nebezpečím z kosmu, ale také o přátelství, bratrské lásce a nenávisti. Kniha je napsána strhujícím způsobem a patří k tomu nejlepšímu, co současná americká sci-fi produkce nabízí.

Stručný děj

Ender Wiggin, šestiletý chlapec z roku 2154, se narodil jako třetí, proto patří vládě. Má staršího bratra Petra a sestru Valentine. Petra nenávidí, Valy miluje. Bratr tyran, sestra mírumilovná dívka. Jejich rodina byla předurčena na základě vynikajícího genomu pro záchranu lidstva. Mezinárodní flotila (MF) nejprve testovala Petra, ale ten se ukázal být příliš tvrdý, Valentine naopak jako neškodná, křehká dívka. Proto přišel na svět Ender, kombinace obou obou.

Dostáváme se do děje, když Enderovi sundávají monitor, přístroj hlídající jeho chování a ovlivňující myšlenky. Ve škole se nejmladšímu Wigginovi všichni posmívají, tudíž v den, kdy se odpoutá od monitoru, zabije posměváčka Stilsona. MF jej ještě ve stejný den povolá do výcviku mladých vojáků, kteří budou bojovat proti termiťanům, bytostem podobným mravencům, kteří v roce 2055 n.l. uskutečnili první invazi a zničili velké části Číny. 2085 n.l. uskutečnili druhou invazi, ale lidstvo je porazilo pod velením Mazera Rackhama. A právě budoucí velitel se má stát druhým Rackhamem.

Ender Wiggin odlétá v raketoplánu na oběžnou dráhu do Bitevní školy, která ho má vycvičit pro další působení. Dostává se do armády Bažantů, kde se spřátelí s Altajem a dalšími nováčky. Velmi rychle (až neuvěřitelně) stoupá v žebříčku úspěchů a přestupuje do jiné armády. Ender je zpočátku přidělen do armády Mloků, kde se setká s Petrou Arkanianovou a Bonzem Madridem. Po incidentu, při němž se Ender pokusí vypálit ze své zbraně i přes zákaz, vymění ho Bonzo do jiné armády - Krys. Tam se setká s Dinkem Meekerem. Jeho psychický vývoj je sledován fantasy hrou, kterou programuje plukovník Hyrum Graff, jenž vede školu. Na začátku hry projde Ender překážkami bezvadně, ale pak narazí na obra, který ho nechá vybrat si mezi dvěma sklenicemi s jedy. Graff hru naprogramoval tak, aby ji nešlo vyhrát, ale Ender nakonec obra obelstí a dostává se do království Konec světa, kde zabije hada a najde zrcadlo s podobiznou Petra. Ender si neustále myslí, že se začíná podobat tyranskému Petrovi a čím dál méně zbožňuje Valy. Přestává hrát hru... Je povýšen na velitele nové nezkušené armády Draků. Bonzo na něj žárlí a pokusí se jej zabít, ale namísto toho je on sám usmrcen. V důsledku toho se Ender dostává do Velitelské školy, ale ještě předtím má tři měsíce volna na Zemi. Důvodem návštěvy matičky Země je navázání potřebného psychického pouta s domovem. Petr s Valentine si vytváří dvě fiktivní postavy na síti: Démosthéna a Locka. Valy vede Démosthéna... Obě postavy si pozemšťané velmi oblíbí za jejich názory, myšlenky a publikace na celosvětové síti.

Jeho učitelem se stává slavný Mazer Rackham, ten, jenž zničil termiťany. Ender tráví dlouhou dobu sériemi simulovaných bitev, trpí spánkovým deficitem a nočními můrami, hra je nespravedlivá, těžká... Přidávají se k němu nejbližší přátelé, kteří jsou jeho veliteli čet. Na konci výcviku ho čeká zkouška na simulátoru. Zničí domovskou planetu termiťanů, zabije jejich královny a vyhladí jejich rasu. Mazer Rackham mu sděluje: "Endere, posledních několik měsíců jsi byl velitelem naší bitevní flotily. Toto byla skutečná třetí invaze. Nešlo o žádnou hru, bitvy to byly skutečné, a jediným nepřítelem, se kterým jsi bojoval, byli termiťané. Vyhrál jsi každou bitvu a nakonec jsi je dnes zahnal do jejich domova, kde byla jejich královna, všechny královny ze všech kolonií, všechny jsi je zničil. Už nikdy na nás znovu nezaútočí. Dokázal jsi to. Ty sám!"

Na Zemi propuká válka trvající pět dní, vítězí USA v čele s Petrem alias Lockem, a značná část obyvatel modré planety se vydává kolonizovat prázdné domovy termiťanů. V jednou raketoplánu sedí i Valentine. Zastavuje se na Érotu pro Endera, aby se spolu vydali na nějakou planetu, kde povedou masy lidí. Valentine napsala sedm knih o historii termiťanů. Jednou se Wiggin vydává na průzkum planetky. Nachází kopec ve tvaru obrova těla, jež zabil ve fantastické hře, vstupuje do zámku ze hry, který je ale skutečný a objevuje kokon královny termiťanů. Ukládá si jej pro další využití, slyší myšlenky vymřelých termiťanů a hodlá na nějaké vzdálené planetě zasít plémě primitivních terimťanů. Vydává knihy pod pseudonymem "Mluvčí za mrtvé" a dál "šťastně" žije na domovské planetě těch, které vyhubil.

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

TOPlist