NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Orson S. Card


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Orson Scott Card
[24.8.1951]

Orson Scott Card - fotografie
[1] [2] [3] [4]

Orson Scott Card je jedním z nejznámnějších amerických spisovatelů science fiction a fantasy. Klasikou v těchto žánrech se stal jeho román Enderova hra.

Orson Scott Card se narodil roku 1951 v Richlandu (Virginie) do staré mormonské rodiny. Ještě jako dítě se s rodiči přestěhoval do San Matea v Kalifornii. Když v roce 1964 získal jeho otec místo na Arizonské státní univerzitě, odstěhovala se rodina Mesy v Arizoně. O tři roky později se Cardovi přesunuli do Salt Lake City v Utahu. Card poté studoval na tamní univerzitu, kterou absolvoval v roce 1981. Mezitím (1971–1973) ovšem působil jako mormonský misionář v Brazílii. V květnu 1977 se oženil, o rok později se mu narodilo první z jeho celkem pěti dětí.

Card debutoval sci-fi romány Hot Sleep a Capitol. Největší slávu mu však přinesla románová série zvaná Enderova sága, z nichž se klasikou stal již první díl Enderova hra, získal ceny Hugo a Nebula (podobně jako pokračování Mluvčí za mrtvé). Existuje také paralelní stínová série tvořená knihami Enderův stín, Hegemonův stín, Stínové loutky a Obrův stín. Kromě toho napsal Card také několik románů ze současnosti (Lost Boys, Treasure Box) a fantasy román Enchantment), spolupracoval s filmovými tvůrci, podílel na komiksech, v osmdesátých letech 20. století dokonce napsal několik technických článků.

Kromě spisovatele je Card je také aktivní politický přispěvatel a mluvčí. Krátce po teroristických útocích 11. září 2001 začal psát sloupek pro místní noviny Greensboro Rhino Times nazvaný nejprve "War Watch", později přejmenovaný na "World Watch". Přesože je demokrat, slovně podpořil amerického prezidenta George W. Bushe ve válce v Afghánistánu a Iráku, podpořil také Patriot Act a americkou podporu státu Izrael. Odsoudil také sňatky mezi jedinci stejného pohlaví a aktivity proti globálnímu oteplování. Na druhou stranu podporuje vládní výzkum alternativních enrgetických zdrojů a odklon od využívání fosilních paliv.

V roce 2005 se Card stal profesorem na virginské univerzitě v Buena Vistě.

Akce tohoto týdne:

Karel Havlíček Borovský: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 99  64 Kč (-35%)

 

→     Další balíčky kompletních knih za výrazně zvýhodněné ceny

  

 

Card Games - neuveden
 
 
cena původní: 239 Kč
cena: 213 Kč
Card Games - neuveden
Enderova hra - Card Orson Scott
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 296 Kč
Enderova hra - Card Orson Scott
Fun Card English: Reported Speech - neuveden
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 249 Kč
Fun Card English: Reported Speech - neuveden

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum ~ diskuse

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

 

© 2001-2019 Johanesville

TOPlist