NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Orson S. Card


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Orson Scott Card
[24.8.1951]

Orson Scott Card - fotografie
[1] [2] [3] [4]

Orson Scott Card je jedním z nejznámnějších amerických spisovatelů science fiction a fantasy. Klasikou v těchto žánrech se stal jeho román Enderova hra.

Orson Scott Card se narodil roku 1951 v Richlandu (Virginie) do staré mormonské rodiny. Ještě jako dítě se s rodiči přestěhoval do San Matea v Kalifornii. Když v roce 1964 získal jeho otec místo na Arizonské státní univerzitě, odstěhovala se rodina Mesy v Arizoně. O tři roky později se Cardovi přesunuli do Salt Lake City v Utahu. Card poté studoval na tamní univerzitu, kterou absolvoval v roce 1981. Mezitím (1971–1973) ovšem působil jako mormonský misionář v Brazílii. V květnu 1977 se oženil, o rok později se mu narodilo první z jeho celkem pěti dětí.

Card debutoval sci-fi romány Hot Sleep a Capitol. Největší slávu mu však přinesla románová série zvaná Enderova sága, z nichž se klasikou stal již první díl Enderova hra, získal ceny Hugo a Nebula (podobně jako pokračování Mluvčí za mrtvé). Existuje také paralelní stínová série tvořená knihami Enderův stín, Hegemonův stín, Stínové loutky a Obrův stín. Kromě toho napsal Card také několik románů ze současnosti (Lost Boys, Treasure Box) a fantasy román Enchantment), spolupracoval s filmovými tvůrci, podílel na komiksech, v osmdesátých letech 20. století dokonce napsal několik technických článků.