NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Zdeněk Svěrák


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Zdeněk Svěrák
[28.3.1936]

Zdeněk Svěrák - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5]

Populární scénárista, dramatik, herec, spoluautor parodických her Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák se narodil roku 1936 v Praze.

Svěrák vystudoval Vysokou školu pedagogickou, obor český jazyk a literatura. Po krátkém období učitelské praxe v letech 1958-1961 v Měcholupech na Žatecku působil jako redaktor Československého rozhlasu (1961-1969). Od roku 1969 je ve svobodném povolání s výjimkou let 1977-1991, kdy pracoval jako scénárista Filmového studia Barrandov.

Svěrák je spoluautorem rozhlasových pořadů z fiktivní nealkoholické vinárny U Pavouka, spolu s Ladislavem Smoljakem, Jiřím Šebánkem a Karlem Velebným vytvořil koncepci Divadla Járy Cimrmana. Intelektuální humor s prvky absurdity, grotesky, parodie uplatnil spolu s Ladislavem Smoljakem v řadě her (Vyšetřování ztráty třídní knihy, Hospoda Na mýtince, Jára Cimrman v říši hudby, Dobytí Severního pólu, Záskok, Švestka, Afrika aj.) i ve filmových scénářích. Je například autorem scénářů k filmům Obecná škola, Vesničko má středisková, Kolja, Tmavomodrý svět. Svěrák též píše pohádkové příběhy a písňové texty. V mnohých filmech se uplatnil i jako herec.

Svěrák spolupracuje také s hudebním skladatelem Jaroslavem Uhlířem (na písních pro děti a hudbě ke svým filmům). Pod pseudonymem Emil Synek psal i texty k populárním písním; nejznámější je Holubí dům Jiřího Schelingera (rovněž na Uhlířovu hudbu).

V roce 2005 byl Zdeněk Svěrák vyhlášen jako 25. v pořadí v divácké anketě Největší Čech. Je zakladatelem nadace Paraple, která pomáhá vozíčkářům.

Akce tohoto týdne:

Karel Havlíček Borovský: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 99  64 Kč (-35%)

 

→     Další balíčky kompletních knih za výrazně zvýhodněné ceny

  

 

Zdeněk Svěrák - Čermáková Dana
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 209 Kč
Zdeněk Svěrák - Čermáková Dana
Zdeněk Svěrák ? FILMOVÉ PŘÍBĚHY - Svěrák Zdeněk
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 209 Kč
Zdeněk Svěrák ? FILMOVÉ PŘÍBĚHY - Svěrák Zdeněk
Zdeněk Svěrák ? Tři bratři - Svěrák Zdeněk, Svěrák Jan
 
 
cena původní: 349 Kč
cena: 297 Kč
Zdeněk Svěrák ? Tři bratři - Svěrák Zdeněk, Svěrák Jan

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum ~ diskuse

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

 

© 2001-2019 Johanesville

TOPlist