NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Dante Alighieri


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Durante degli Alighieri
[1.6.1265-14.9.1321]

Durante degli Alighieri - fotografie
[1] [2] [3]

Dante Alighieri byl největší italský básník 14. století. Pocházel z Florencie, dosáhl značného vzdělání, zabýval se zejména studiem antického, italského a provensálského básnictví. Jako stoupenec protipapežské strany musel r. 1302 odejít do vyhnanství a zbytek života strávil ve Veroně a Raveně. Hlubokým zážitkem, který poznamenal Dantovu celoživotní tvorbu, byla jeho (již v dětství započatá) platonická a zidealizovaná láska k Beatrici, ta však byla v době, kdy vzniklo jeho vrcholné dílo Božská komedie  , pro které byla Beatrice inspirací, již po smrti.

Pět let po smrti Beatrice se Dante oženil s Gemmou Donatiovou a měl s ní čtyři děti. Kromě psaní literatury a učených spisů byl Dante také značně politicky činný, účastnil se několika bitev, působil v městské radě Florencie a vykonával různá diplomatická poslání. Kolem roku 1300 se dostal do sporu dvou florentských stran - Bílých (Cerchiů) a Černých (Donatiů), k nimž sám patřil. Černí zvítězili a své největší protivníky včetně Danta odsoudili k vyhnanství a „smrti ohněm“, padnou-li živí do rukou Florenťanů.

Básník pak putoval křížem krážem Itálií celých 15 let; pobýval v Arezzu, Bologni, Padově, na dvorech vlivných přátel. Snad tato zdánlivě nekončící pouť, během níž se setkával s celým panoptikem postav italského středověku, mu vnukla myšlenku, jak pojmout velkolepé dílo, jímž chtěl svou lásku oslavit způsobem, jakým žádná žena nebyla nikdy oslavena. Obě první desetiletí 14. století jsou ve znamení Božské komedie  , ve které básník vylíčil cestu Peklem a Očistcem, kam jej doprovázel antický básník Vergilius. Nejpůsobivější je bezesporu Peklo   (dokončeno roku 1308) se svými devíti kruhy a fantaskními vizemi. V Očistci   (dokončeno roku 1312) Dante mimochodem spatří i našeho krále Přemysla Otakara II., Václava II. i Rudolfa Habsburského (je zajímavé, že po Itálii a Francii Dante věnoval nejvíce veršů českým zemím). Ve třetí části pak dospěje do Ráje   (dokončeno roku 1318), kde se setká s milovanou Beatricí a prochází s ní devíti sférami, až konečně dosáhne světla, sídla Boha a blažených.

Božská komedie  , která shrnuje veškeré středověké vědění i postoje člověka oné doby. V žádné jiné epoše se nepodařilo vytvořit dílo tak celistvé, jež by bylo dokonalým obrazem doby, a zároveň vykazovalo tak skvělé literární kvality. Základní myšlenkou je cesta člověka z nepravosti a hříchu k poznání pravých životních hodnot a Boha.

Další životopisy: [1] [2

Akce tohoto týdne:

Karel Havlíček Borovský: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 99  64 Kč (-35%)

 

→     Další balíčky kompletních knih za výrazně zvýhodněné ceny

  

 

Božská komedie - Alighieri Dante
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 254 Kč
Božská komedie - Alighieri Dante
Čtení o Dantovi Alighierim - Pokorný Martin
 
 
cena původní: 209 Kč
cena: 176 Kč
Čtení o Dantovi Alighierim - Pokorný Martin
O rodném jazyce - Alighieri Dante
 
 
cena původní: 228 Kč
cena: 212 Kč
O rodném jazyce - Alighieri Dante

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum ~ diskuse

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

 

© 2001-2019 Johanesville

TOPlist