NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

William Styron


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

William Clark Styron, Jr.
[11.6.1925-1.11.2006]

William Clark Styron, Jr. - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5] [6]

William Styron, klasik americké literatury, sám sebe charakterizoval jako "amerického spisovatele s jižanským zázemím". Narodil se roku 1925 v Newport News ve Virginii. Otec byl typický Jižan a babička ještě pamatovala vlastní otroky. Matka, po které zdědil lásku ke klasické hudbě, ovšem pocházela ze Severu. Aktivně se zúčastnil druhé světové války, po níž vystudoval Dukeovu universitu. Po škole krátce pracoval jako nakladatelský redaktor, než se vydal na dráhu samostatného spisovatele.

Za více než půlstoletí napsal Styron pouhé čtyři velké romány, které ovšem nejen v literárním světě zanechaly nesmazatelnou stopu. Ulehni v temnotách (1951), Zapal tento dům (1960), Doznání Nata Turnera (1967) a Sophiina volba (1979) - to jsou hlavní Styronovy příspěvky do zlatého literárního fondu. V žádném jeho románu nechybí tragický podtón, každý je bolestnou sondou do hlubin lidské duše. Autor ve svých dílech hledá odpovědi - často kontroverzní - na nezodpovězené otázky holokaustu nebo otroctví, nabízí kritický pohled na válku či náboženský fundamentalismus.

Příběh o otrokovi Natu Turnerovi přinesl Styronovi v roce 1968 Pulitzerovu cenu. Sophiina volba je dodnes bestsellerem, úspěšná byla i její filmová verze. Kromě Pulitzerovy ceny je Styron rovněž nositelem literárních ocenění American Book Award (1980) a National Magazine Award (1989).

V roce 1985 se Styron nervově zhroutil a začal se léčit z depresí. Vedlejším produktem jeho uzdravení se stala ponurá, ale skvěle napsaná zpověď Viditelná temnota. V roce 1993 přidal ještě vzpomínkové povídky Ráno na pobřeží. Autor slavných románů Sofiina volba a Doznání Neda Turnera skonal po dlouhé nemoci na zápal plic v nemocnici v Martha's Vineyard (Massachusetts).

Další životopisy: [1] [2

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 176  106 Kč (-40%)

 

→     Další balíčky kompletních knih za výrazně zvýhodněné ceny

  

 

Viditelná temnota - Styron, William
 
 
cena původní: 188 Kč
cena: 160 Kč
Viditelná temnota - Styron, William
Sprievodca dielami slovenskej a svetovej literatúry - výber D - Caltíková Milada
 
 
cena původní: 160 Kč
cena: 150 Kč
Sprievodca dielami slovenskej a svetovej literatúry - výber D - Caltíková Milada
Best Of William Shakespeare - Shakespeare William
 
 
cena původní: 139 Kč
cena: 138 Kč
Best Of William Shakespeare - Shakespeare William

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum ~ diskuse

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

 

© 2001-2018 Johanesville

TOPlist