NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Knihy za hubičku v době koronaviru!

Po dobu celostátní karantény zcela mimořádně dáváme k dispozici všechny balíčky kompletních knih za akční ceny, které jsme navíc ještě výrazně snížili.

Nyní od nás můžete získat e-knihy do svých čteček a jiných zařízení až o 75% levněji. U větších balíčků vás 1 kniha přijde na méně než 10 Kč!

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

Arthur C. Clarke


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Arthur Charles Clarke
[16.12.1917-19.3.2008]

Arthur Charles Clarke - fotografie
[1] [2] [3]

Arthur Charles Clarke se narodil v Mineheadu (hrabství Somerset) ve Velké Británii do rodiny farmáře. Sloužil za druhé světové války u RAF jako radarový instruktor. Po válce vystudoval fyziku a matematiku na King’s College v Londýně. Jeho hluboký zájem o hranice vědy byl patrný hned zpočátku. Dvakrát byl předsedou Britské Interplanetární Společnosti. Clarke je téměř profesionální astronom a duchovní otec komunikačních satelitů (tento svůj vynález si tenkrát bohužel nemohl patentovat, jelikož mu scházely funční modely).

Clarke začíná psát fantastické povídky již v 15 letech coby žák gymnázia. K literatuře ho to však táhnout nepřestalo ani po studiích na vysoké škole, roku 1949 se stal zástupcem šéfredaktora časopisu, po roce 1950 se již věnoval výhradně psaní. V roce 1968 napsal Clarke spolu se Stanley Kubrickem scénář k filmu 2001: Vesmírná Odysea. Předlohou pro tento film byla dřívější Clarkova povídka Hlídka. Byl to první kvalitní sci-fi film se zdařilými efekty. Později Clarke napsal knižní podobu filmu. Pojednává o letu lodi Discovery k Saturnu. Příběh ale začíná na prehistorické Zemi, kde mezi pralidmi přistane záhadný černý monolit a způsobí vývoj lidské rasy. Monolit je po mnoha tisíciletích nalezen na Měsíci. Mezitím začíná expedice k Saturnu. Palubní počítač Hal se “zblázní” a zabije celou posádku kromě Davida Bowmana. Ten se nakonec setká s mimozemskou inteligencí a změní se v jinou bytost. Odysea se postupně rozrostla v tetralogii. 2010: Druhá Vesmírná Odysea, 2061: Třetí Vesmírná Odysea a 3001: Poslední vesmírná odysea.

V roce 1960 A.C. Clarke opustil psaní sci-fi a věnoval se potápění a podmořskému výzkumu, což byl ostatně také jeden z důvodů, proč se později přestěhoval na Srí Lanku (v roce 1965). Většinu své energie vkládal do psaní vědeckých a popularizačních článků, v čemž ho můžeme srovnávat s AsimovemIsaac Asimov
[2.1.1920-6.4.1992]
. Clarke se stal světoznámým, když komentoval mise Apollo 11, 12 a 15 na CBS TV.

Clarkova kniha Rajské Fontány mu v roce 1980 přinesla ocenění HUGO. Zde se zabývá stavbou gigantického výtahu vysokého 36 000 kilometrů. Clarke přitom vychází z reálných objevů a hypotetizuje s výrobou uhlíkových vláken ve stavu beztíže. Velice známá je také kniha jeho Ráma. (Pozor, Clarkova je pouze první kniha, u zbytku sérií Clarke figuruje jen jako patron Gentry Leeho.) Jedná se v ní o průzkum obrovského válce, vyrobeného neznámou mimozemskou inteligencí. Cizí loď prolétává sluneční soustavou a je třeba ji prozkoumat. Za zmínku stojí také povedená novela Měsíční prach a samozřejmě také množství dlouhých i krátkých povídek.

Arthur C. Clarke, který si zachoval tvůrčího ducha až do konce svého života, zemřel ve věku 90 let ve svém domově na Srí Lance.

  
  

 

2001 Vesmírná odysea - Clarke Arthur C.
 
 
cena původní: 298 Kč
cena: 265 Kč
2001 Vesmírná odysea - Clarke Arthur C.
2061: Třetí vesmírná odysea - Clarke Arthur C.
 
 
cena původní: 219 Kč
cena: 217 Kč
2061: Třetí vesmírná odysea - Clarke Arthur C.
Měsíční prach - Clarke Arthur C.
 
 
cena původní: 229 Kč
cena: 204 Kč
Měsíční prach - Clarke Arthur C.

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2020 Johanesville

TOPlist