NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

Jiří Orten


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Jiří Orten
[30.8.1919-1.9.1941]

Jiří Orten - fotografie
[1] [2] [3]

Symbolistní básník a prozaik Jiří Orten, vlastním jménem Jiří Ohrenstein se narodil roku 1919 v Kutné Hoře v židovské rodině drobného obchodníka se střižním a galanterním zbožím. Vystudoval gymnázium v rodné Kutné Hoře (1929-36). Od roku 1937 studoval na pražské dramatické konzervatoři, z níž byl po 3 letech pro svůj židovský původ vyloučen. Orten prošel několika zaměstnáními, především se však věnoval literární práci. V době protektorátu vydával Jiří Orten své knihy pod krycími jmény, musel se často stěhovat, byl napadán ve fašistickém tisku. Jeho dílo mu pomáhali vydávat bratři Ota a Zdeněk.

Orten byl básníkem existencionálního zaměření, autorem snových próz, knižních dramat a literárně zaměřených deníků. Ortenovo dílo se stalo inspirací autorům, kteří se k jeho odkazu přihlásili názvem sborníku a básnické skupiny Ohnice.

Za Ortenova života vyšly sbírky: Čítanka jaro, Cesta k mrazu, Jeremiášův pláč, Ohnice   - první dvě pod pseudonymem Karel Jílek, druhé jako dílo Jiřího Jakuba. Po válce vyšla jím uspořádaná sbírka Elegie (vydána jeho bratry), soubor básní Dílo Jiřího Ortena, Deníky Jiřího Ortena a prozaická kniha Eta, Eta, žlutí ptáci. Vedle poezie publikoval v řadě časopisů (Panoráma, Rozhledy, Hej rup !, Eva, Čteme, Kritický měsíčník, ...) knižní recenze a literárně-kritické úvahy. Redigoval časopisy Mladá kultura a Haló noviny.

Jiří Orten se věnoval i divadlu nejen jako recitátor a herec, ale i jako autor dramatizací děl F. Jammese, G. ApollinairaGuillaume Apollinaire
[26.8.1880-9.11.1918]
aj. Navázal literární kontakty např. s Františkem HalasemFrantišek Halas
[3.10.1901-27.10.1949]
, Vilémem ZávadouVilém Závada
[22.5.1905-30.11.1982]
aj.

V den svých dvaadvacátých narozenin byl přejet německou sanitkou a během dvou dní zranění podlehl. Na památku Jiřího Ortena se od roku 1993 koná v Kutné Hoře festival Ortenova Kutná Hora.

  
  

 

Otevřené nebe Jiřího Ortena - Orten Jiří
 
 
cena původní: 175 Kč
cena: 175 Kč
Otevřené nebe Jiřího Ortena - Orten Jiří
Básnické juvenilie - Orten Jiří, Opelík Jiří
 
 
cena původní: 298 Kč
cena: 250 Kč
Básnické juvenilie - Orten Jiří, Opelík Jiří
Spisy VIII. Korespondence - Orten Jiří
 
 
cena původní: 599 Kč
cena: 503 Kč
Spisy VIII. Korespondence - Orten Jiří

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2020 Johanesville

TOPlist