NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Jaroslav Žák


[životopis] [dílo] [odkazy

 

Jaroslav Žák
[28.11.1906-29.8.1960]

Český prozaik, autor dramatických a satirických próz Jaroslav Žák se narodil roku 1906 v Praze do rodiny poštovního úředníka.

Po maturitě v roce 1925 na klasickém gymnáziu v Praze studoval Jaroslav Žák v letech 1925-1929 na Filozofické fakultě UK latinu a francouzštinu. Poté absolutoriu vyučoval na středních školách v Čechách i na Slovensku. Nejdéle působil na gymnáziu v Jaroměři.

Po 2. světové válce působil Jaroslav Žák jako spisovatel a scénárista Čs. státního filmu a stal se spisovatelem z povolání. Po únoru 1948 byl však jako nežádoucí autor (za politické satiry otiskované ve Svobodném slově, např. divadelní satira Čistka - 1947) umlčen, byl vyloučen ze Syndikátu českých spisovatelů. Deset let nesměl publikovat, překlady a drobnou publicistiku uveřejňoval pod cizími jmény.

Žák je autorem humorně laděných příběhů z prostředí trampského, školního a sportovního. Literární dráhu zahájil ve spolupráci s malířem Vlastimilem Radou třemi parodiemi, ve kterých s laskavým humorem ironizuje bezduché napodobování života trampů podle brakové četby (Budulínek a Matlafousek aneb Vzpoura na parníku Primátor Dittrich - 1930, Dobrodružství šesti trampů aneb Nové pověsti české - 1933) a gangsterskou a kriminální četbou (Z tajností žižkovského podsvětí - 1933). V pozdějším souborném vydání byly parodie nazvány Bohatýrská trilogie (1959). Ze studentského humoru čerpají prózy Študáci a kantoři (1937) a Cesta do hlubin študákovy duše (1938), založené na myšlence věčného boje studentů s profesory odtrženými od života. Obě prózy se staly podkladem pro filmové zpracování, první i pro zpracování divadelní. V době války tvořil tematicky uspořádané sbírky povídek (Vydržte až do finiše - 1939 aj.), některá politicko-satirická díla vyšla až po roce 1989 (Ve stínu Kaktusu - 1990, Konec starých časů - 1991, Na úsvitě nové doby - 1993).

Jaroslav Žák zemřel 1960 v Praze.

Akce tohoto týdne:

Jindřich Šimon Baar: balíček 2 elektronických knih (PDF+ePub)     za 78  59 Kč (-25%)

 

→     Další balíčky kompletních knih za výrazně zvýhodněné ceny

  

 

Finanční gramotnost Učebnice žáka - Navrátilová Petra, Jiříček Michal, Zlámal Jaroslav
 
 
cena původní: 177 Kč
cena: 136 Kč
Finanční gramotnost Učebnice žáka - Navrátilová Petra, Jiříček Michal, Zlámal Jaroslav
Nesportovní povídky - Žák Jaroslav
 
 
cena původní: 169 Kč
cena: 150 Kč
Nesportovní povídky - Žák Jaroslav
Historik Jaroslav Charvát v systému vědy a moci - Jiroušek Bohumil
 
 
cena původní: 258 Kč
cena: 240 Kč
Historik Jaroslav Charvát v systému vědy a moci - Jiroušek Bohumil

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum ~ diskuse

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

 

© 2001-2020 Johanesville

TOPlist