NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Ed McBain


[životopis] [dílo] [odkazy

 

Ed McBain
[15.10.1926-6.7.2005]

Ed McBain - fotografie
[1] [2] [3]

Ed McBain (pravým jménem Evan Hunter a rodným jménem Salvatore Lombino) byl významným americkým spisovatelem především detektivních románů a scénáristou. Narodil se roku 1926 v New Yorku na Manhattanu, ale od dvanácti let žil v Bronxu. Základní a střední školu vychodil v New Yorku, poté byl roku 1944 odvelen k námořnictvu. Po návratu o dva roky později nastoupil na newyorské Hutton College, kde získal titul bakaláře. Z dob studií pochází první McBainovy literární pokusy. Po odchodu z university však nejprve vystřídal několik zaměstnání než skončil v literární agentuře, kde se postupně dostal k psaní na plný úvazek.

Ed McBain se oženil ještě v posledním ročníku na universitě. Žil se svou rodinou (manželkou Anitou a třemi syny) na Long Islandu. Zemřel roku 2005 ve Westonu (Connecticut).

McBainovy detektivní romány začaly vycházet zhruba v polovině padesátých let. Svá díla psal McBain pod řadou dalších pseudonymů (např. Hunt Collins, Ezra Hannon, Richard Marsten, John Abbot, Curt Cannon). „Serióznější“ výtvory zpravidla pod jménem Evan Hunter, které později přijal oficálně za vlastní. První uznání si McBain vydobyl románem Džungle před tabulí (The Blackboard Jungle) z prostředí americké střední školy, který se stal bestsellerem a vyvolal bouřlivou společenskou reakci. Dalších 15 společensko-kritických románů z amerického života následovalo, např. Papírový drak (The Paper Dragon), Mladí divoši (The Young Savages) nebo Já na bráchu (Buddwing). McBain napsal též scénář k filmu Alfreda Hitchcocka Ptáci (The Birds).

Do paměti čtenářů se však nejvíce zapsal (právě pod pseudonymem Ed McBain) jako stvořitel kriminálního cyklu 87. revír, v jehož pětapadesáti detektivních románech zachycuje příběhy policisty Steva Carelly a jeho kolegů z fiktivního amerického velkoměsta Isoly, nápadně se podobajícího autorovu rodnému New Yorku. Také McBainovy detektivky s hlavním hrdinou advokátem Matthew Hopem se dočkaly značného čtenářského uznání. McBainovy detektivky vynikají faktografickým realismem, vypravěčskou lehkostí a pozorovatelským talentem s nimiž autor vykresluje množství figurek svého velkoměstského panoptika. Některé jeho romány byly použity jako předlohy detektivních seriálů (např. Colombo).

Ed McBain je pokládán za jednoho z nejvýraznějších a nejoriginálnějších představitelů současné světové detektivky. V roce 1998 byl McBain prvním Američanem, který obdržel Diamantovou dýku, nejvyšší ocenění které uděluje britská asociace spisovatelů kriminálních příběhů (British Crime Writers Association). Je také držitelem hlavní ceny sdružení Mystery Writers of America.

Akce tohoto týdne:

Karel Havlíček Borovský: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 99  64 Kč (-35%)

 

→     Další balíčky kompletních knih za výrazně zvýhodněné ceny

  

 

Zabiják - McBain Ed
 
 
cena původní: 139 Kč
cena: 139 Kč
Zabiják - McBain Ed
Koho zvolil vrah - McBain Ed
 
 
cena původní: 139 Kč
cena: 139 Kč
Koho zvolil vrah - McBain Ed
Deset plus jeden - McBain Ed
 
 
cena původní: 139 Kč
cena: 139 Kč
Deset plus jeden - McBain Ed

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum ~ diskuse

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

 

© 2001-2019 Johanesville

TOPlist