NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Ludvík Vaculík


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Ludvík Vaculík
[23.07.1926-6.6.2015]

Ludvík Vaculík - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5]

Český prozaik a fejetonista. Ludvík Vaculík se narodil roku 1926 v Brumově u Valašských Klobouk jako syn tesaře. Za 2. světové války pracoval u firmy Baťa ve Zlíně a ve Zruči nad Sázavou a současně navštěvoval obuvnickou školu a obchodní školu pro zahraniční obchod.

Po válce (1946-50) vystudoval Ludvík Vaculík Vysokou školu politickou a sociální v Praze, obor politicko-novinářský. Při studiu působil jako vychovatel v internátech pro učně v Benešově nad Ploučnicí a v Praze. Po návratu z vojenské služby se Ludvík Vaculík působil jako nakladatelský a rozhlasový redaktor. Byl redaktorem Rudého práva, v roce 1965 pak vstoupil do redakce Literárních novin, kde zůstal až do jejich zákazu v roce 1969, a velkou měrou se podílel na jejich popularitě.

Přesvědčený komunista Vaculík byl brzy rozčarován z toho, jak komunistický režim zneužil idealismus svých příznivců. Jeho kritický postoj vyvrcholil v roce 1967 na IV. sjezdu spisovatelů, kde pronesl kritický projev o poválečném vývoji Československa. Za to byl vyloučen ze strany. Ludvík Vaculík byl autorem prohlášení "2000 slov" z roku 1968, což pro něj po potlačení pražského jara znamenalo zákaz publikování. Vaculíkova díla byla proto od roku 1969 vydávána v samizdatu nebo v zahraničí.

V letech normalizace byl Vaculík jedním z největších kritiků režimu a jeho fejetony kolovaly po celé republice. Založil samizdatovou edici Petlice a mnoho energie věnoval rozšiřování zakázaných knih. Za svou novinářskou a společenskou činnost získal řadu vyznamenání, byl mu udělen i řád T.G.Masaryka.

Po listopadu 1989 pokračuje ve své svobodné tvůrčí činnosti. Vaculík představuje i po společenské změně v roce 1989 mnohdy nepohodlný a proti obecným civilizačním tendencím se vzpírající hlas. Vždy ho však charakterizuje myšlenková břitkost, celistvost úsudku a mimořádný jazykový dar.

Akce tohoto týdne:

Karel Havlíček Borovský: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 99  64 Kč (-35%)

 

→     Další balíčky kompletních knih za výrazně zvýhodněné ceny

  

 

Cup of Coffee with my Interrog - Vaculík Ludvík
 
 
cena původní: 399 Kč
cena: 355 Kč
Cup of Coffee with my Interrog - Vaculík Ludvík
Cesta na Praděd - Vaculík Ludvík
 
 
cena původní: 252 Kč
cena: 151 Kč
Cesta na Praděd - Vaculík Ludvík
Hodiny klavíru - Vaculík Ludvík, Vaculík Jan
 
 
cena původní: 168 Kč
cena: 150 Kč
Hodiny klavíru - Vaculík Ludvík, Vaculík Jan

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum ~ diskuse

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle

 

© 2001-2019 Johanesville

TOPlist