<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

James O. Curwood

VLČÁK KAZAN
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Vlčák Kazan patří po řadu desetiletí k nejslavnějším a nejoblíbenějším zvířecím hrdinům světové literatury. Román amerického spisovatele J.O.Curwooda fascinuje čtenáře bez rozdílu věku nejen strhujícím příběhem severského vlčáka, v jehož žilách koluje čtvrtina vlčí krve, ale i velkolepým obrazem divoké a ještě nespoutané přírody Severní Ameriky.

1. kapitola - Zázrak

Kazan - ze tří čtvrtin pes a z jedné čtvrtiny vlk - čeká na svého pána. Ten přijde i s mladou ženou Isabelou, která přes varování Kazana pohladí a on jí neublíží. Dokonce si ji zamiluje, a když začne hrát na klavír, připlazí se k ní, jenom aby ho znovu polaskala.

2. kapitola - Do nitra severu

Kazanův pán s Isabelou se stěhovali a Kazana poslali vlakem. První, na co při vystoupení zareagoval, byl Isabelin hlas. Isabela tak vyhrála sázku a získala Kazana pro sebe.

Kazanova pána (Thorpeho) má doprovázet muž jménem McCready, na kterého Kazan zareaguje vrčením, protože se s ním už kdysi setkal.

3. kapitola - McCready splácí dluh

Kazan usne u ohně a zdá se mu o době, kdy jezdil jako tahoun jízdní policie. Jeho tehdejší pán ho nazýval Pedro. Vezl tehdy někam McCreadyho jako vězně, tomu se ale podařilo osvobodit a jeho pána zabil. Kazana samotného pak často týral.

McCready vyláká v noci Thorpeho do lesa a po čase se vrátí sám. Pokusí se znásilnit Isabelu. Ona volá muže a potom Kazana, který se utrhne z řemenu a McCreadymu prokousne krk. Isabela se zhroutí a Kazan u ní zůstane. Pak ale uvidí Thorpeho, jak se vrací s klackem a bojí se bití, proto uteče.

4. kapitola - Na svobodě

Thorpe i Isabela se snaží voláním přilákat Kazana zpátky, ale ten má takovou hrůzu z trestu, že nadobro uteče od tábořiště.

V lese se setká s vlčí smečkou, porazí vůdce a získá si pro sebe vlčici Šedku.

5. kapitola - Boj ve sněhu

Nějaký muž postřelí Šedku a Kazan vede smečku po jeho stopě. Už se chystá muže zardousit, když se ozve dívčí hlas ze saní a kvůli němu se Kazan s Šedkou po boku postaví proti smečce.

6. kapitola - Jana

Pierre Radisson se na prosbu své dcery Jany vydává hledat zraněného Kazana. Najde ho, ale Kazan nesnese, aby se ho dotkl. Teprve když se Pierre vrátí s Janou, nechá se odnést do tábořiště, kde ho Pierre ošetří. Jana mu ukáže svoji malou dcerušku - Janinku - a Kazanovi se moc líbí.

Jana jde spát a Pierre mluví na Kazana. Dozvíme se, že má namrzlou plíci a neví, jak dlouho vydrží. Za každou cenu však chce dostat Janu a Janinku do bezpečí.

Kazan odjíždí s Pierrem a Janou, Šedka ho následuje lesem. Po čase Pierre Kazana využije na tah saní, aby postupovali rychleji. Cítí, že je to s ním zlé, a proto pečlivě opakuje Janě, kudy se má dát.

7. kapitola - Ledovou vichřicí

Pierre v noci zemře. Jana ho musí nechat na místě a sama se snaží s děťátkem dostat domů. Nemá ale dost sil a zhroutí se na saně. Kazan sám ji pak díky instinktu odtáhne až k nějakému srubu. Tam se Jany ujme muž, který ji odveze k manželovi. Kazan je zpovzdálí i se Šedkou sleduje.

8. kapitola - Velká změna

Jana se stěhuje ze srubu do velkého města a chce vzít Kazana s sebou. Ten si však nemůže zvolit mezi Janou a Šedkou, která se stala matkou.

9. kapitola - Tragédie na Sluneční skále

Kazan hlídá Šedku i jejich mladé, ale občas neodolá a zaběhne se podívat za Janou. Jednou shání potravu pro svou rodinu, a když se vrátí, spatří Šedku, jak bojuje s rysem. Kazan se vrhne do boje a rysa zabije. Šedku rys oslepil a potrhal, štěňátka jsou roztrhaná na kusy.

Kazan se snaží přizpůsobit tomu, že jeho družka nevidí a postupně se jim to daří. Jana láká Kazana, aby odjel s nimi, ale když ho naloží do kanoe, ve které odjíždí, objeví se na břehu slepá Šedka a Kazan se k ní vrátí.

10. kapitola - Požár

Kazan a Šedka se více přimknou jeden k druhému a nahradí si tak veškerou jinou společnost. Jednou začne hořet les a všechna zvířata prchají od ohně pryč. Kazan se Šedkou se dostanou na písečný ostrov u řeky. Jejich místo chce zabrat rys, a proto s ním bojují. Pomůže jim to, že rys v boji uskočí a padne na schovávající se dikobrazy, takže s bolestí uteče. Kazan a Šedka oheň ve zdraví přečkají.

11. kapitola - Vždycky spolu

Kazan a Šedka najdou způsob, jak se mstít rysům. Pokud některého najdou v zaklapnuté pasti, roztrhají ho na kousky. Lovci ale tak ubírají na výdělku, a proto na ně nastraží několik pastí, do kterých se Kazan i Šedka chytí. Lovec je najde a zjistí, že chytil psa a slepou vlčici. Jeho společník, který miluje zvířata, je od něj koupí a znovu jim daruje svobodu.

12. kapitola - Červená smrt

Mezi indiány řádí černé neštovice, které nazývají červenou smrtí. Je tuhá zima a Kazan nemůže sehnat nic k jídlu, a tak on i Šedka hladoví.

13. kapitola - Cesta hladu

Už je to skoro týden, kdy Kazan a Šedka naposledy jedli. Štěstí jim ale přeje, padnou na staršího losa, zraněného z bitvy o pozici ve stádě. Skolí ho a dny hladu pro ně tímto skončí.

14. kapitola - Právo tesáku

Losí mrtvola přitahuje různé hladové živočichy a nakonec se z lesa ozve i známé vytí.

15. kapitola - Souboj pod hvězdami

Místo vlků ale dorazí psi, kteří se zjevně odtrhli od saní. Kazan svede boj s největším z nich a zvítězí.

16. kapitola - Volání

Kazan se nechce vzdát své nově nabyté smečky, přestože ho Šedka láká pryč. Psi, podle svého instinktu táhnou blíž k lidským obydlím. Kazan se chce rovněž vrátit k lidem, ale jakmile se objeví první muž s klackem, opustí je a odejde se Šedkou.

17. kapitola - Kazanův syn

Kazan a Šedka si najdou nový domov ve vývratu, kde se Šedce narodí jediné štěně.

18. kapitola - Výchova Barího

Barí rychle rostl a rodiče ho vychovávali, jak nejlépe uměli. Jakmile se Barí naučil lovit, toulal se dál a dál, až jednou zamířil od svého domova pryč a Šedka s Kazanem ho už neviděli.

19. kapitola - Vetřelci

Kousek od vývratu, kde žil Kazan se Šedkou, tekl potok. Jednoho dne se tam přistěhovala rodina bobrů. Začali stavět hráz a přehrazený tok zaplavoval okolí.

20. kapitola - Věčný západ divočiny

Kazan začne bobry lovit a ze začátku má úspěch. Zvířátka se ale brzy naučí opatrnosti a pohybují se jenom ve vodě, kam za nimi pse nemůže. Nakonec bobři a postupující voda vyženou Kazana a Šedku pryč.

21. kapitola - Výstřel na mělčině

Kazan a Šedka se dostanou příliš blízko člověku jménem Sandy McTrigger. Ten si na ně snaží počíhat, ale nedaří se mu to. Až jednou zastihne Kazana v nestřežené chvíli a postřelí ho. Když k němu ale dojde, zjistí, že je to pes a ne vlk.

22. kapitola - Sandyho metoda

Sandy uplete Kazanovi náhubek, a když se probere z omráčení, krutě ho zmlátí klackem. Bití ale nepomáhá, proto nasedne do kanoe a Kazana táhne řekou za sebou, dokud ho skoro neutopí. Pod hrozbou trestu se Kazan nakonec přestane pokoušet utéct.

23. kapitola - Profesor McGill

Sandy přihlásí Kazana do psích zápasů, kde má bojovat proti doze. Oba psi se ale odmítnou postavit proti sobě. Diváci jsou zklamaní, přesto se v davu najde někdo, kdo oba psy koupí, aby je uchránil dalšího osudu bojovníků.

24. kapitola - Sama v temnotě

Šedka je bez Kazan ztracená, snaží se jít podél řeky, až najde zkrvavený klacek, kterým Sandy Kazana bil. Bez svého druha je ztracená, a proto zamíří na místo, které s ním má nejvíce spojené - na Sluneční skálu.

25. kapitola - Konec Sandyho McTriggera

Profesor McGill se chová ke Kazanovi i k doze vzorně, přesto si Kazanovu náklonnost nezíská. Vyrazí s oběma psy na cestu. Sandy je sleduje a pokusí se zabít profesora. Kazan po něm skočí, praskne mu starý obojek, a tak získá svobodu. McGill Sandyho zastřelí.

26. kapitola - Prázdný svět

Kazan se vrátí k vývratu, odkud je vyhnali bobři, ale tam Šedku nenajde a je z toho hrozně zmatený.

27. kapitola - Volání Sluneční skály

Jana se po nemoci vrací z města zpět do divočiny i s manželem. Když dorazí ke srubu, uslyší Šedčino vytí a ozve se i vzdálená odpověď. Jana zavolá: Kazane! a on se skutečně objeví, vzápětí ale zmizí, aby se konečně znovu setkal s Šedkou.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist