<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Jaroslav Durych

SEDMIKRÁSKA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Jedna z nejkrásnějších knih české literatury, podobenství o dívčím půvabu, čistotě a lásce...

Jaroslav Durych byl nazýván básníkem baroka. Spojoval smyslové opojení s opojením duchovním, bázeň s krutostí, neřest s cudností a dívčí krásu s chudobou. Chudé dívky a ženy měly v autorově tvorbě zvláštní postavení, byly tlumočníky božích příkazů.

Stručný děj - Sedmikráska

Z prozaických děl s touto tematikou vyniká právě lyrická novela Sedmikráska - milostný příběh, zdůrazňující hodnotu chudoby jako předpokladu nevinnosti, krásy a něhy.

Novela se skládá ze sedmi zdánlivě samostatných příběhů. Ve všech však vystupuje postava mladého obchodního cestujícího, který hledá svou životní lásku.

V prvním příběhu poznává hlavní hrdina chudou dívku (sirotka), jež žije u své tety. Vystudovala obchodní školu, ale nemůže najít zaměstnání. Stráví spolu několik krásných chvil v parku, políbí se, jsou šťastni. Mladý muž si ze setkání odnáší sedmikrásku.

Ve druhém příběhu se onen muž zamiluje do služky, která myje okna. Zdá se mu nadpozemsky krásná. Svěřuje se jí se svou první láskou. Večer odjíždí se svým nadřízeným z města, na třetí zastávce však vystupuje a vrací za svou krásnou neznámou. Ta mu dá pro vzpomínku prstýnek a radí mu, aby hledal dívku, o které jí vyprávěl.

Třetí příběh nás zavádí do pekařského krámku. Prodává zde mladá dívenka. Srdce našeho hrdiny opět vzplane láskou, ale než se odhodlá k vyznání, je už dívka z obchodu pryč (obchod neprosperoval), nikdo neví, kam odešla.

I v dalších kapitolách vstupuje do srdce mladého muže láska. Láska, která vzplane, ale záhy končí rozloučením. Až v posledním příběhu potkává mladý muž dívenku, jež svírá v náručí kytici sedmikrásek. Poznává svou první lásku. Teprve nyní pochopí, že ve všech dívkách miloval ji (vlastně to byla tatáž dívka, nepoznal ji). Končí bloudění a láska rozkvétá v plné kráse.

Sedmikráska je symbolem krásy, spojuje v sobě sedm krásek.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist