<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Victor Hugo
překlad: Alena Hartmanová

VELIKÝ JARGAL
kompletní kniha, e-book

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě


Stáhnout tuto knihu v PDF, ePub a MOBI
    1   >

 

Roku 1818 bylo autorovi této knihy šestnáct let. Vsadil se, že napíše román. Výsledkem byl Big Jargal, Veliký Jargal. Šestnáct let je věk, kdy se sázíme o všechno a ve všem improvizujeme.

Tento román tedy vznikl dva roky před Hanem z Islandu. A třebas autor sedm let poté, roku 1825, své dílo z velké části přepracoval a přepsal, zůstává v jádře i v mnoha podrobnostech stále jeho prvotinou.

Pisatel žádá čtenáře za prominutí, že je zdržuje detaily tak malichernými; domníval se však, že těm z nich, kteří si rádi řadí spisy každého, i sebenepatrnějšího autora podle velikosti a doby vzniku, se zavděčí, prozradí-li jim věk Big Jargala. Sám pak – jako ti pocestní, kteří se uprostřed své pouti otáčejí a v mlžných záhybech obzoru pátrají po místě, odkud vyšli – chtěl věnovat malou vzpomínku oné době jasu, odvahy a sebedůvěry, kdy se směle pustil do námětu tak nesmírného, jako je černošská vzpoura na Santo Domingu roku 1791 – ten gigantický zápas tří světů, na němž se podílely Evropa a Afrika jako bojovníci a Amerika jako pole bitevní.

24. března 1832


Stáhnout kompletní knihu v PDF, ePub a MOBI

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist