<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Anton Myrer
překlad: Jarmila Emmerová

POSLEDNÍ KABRIOLET
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze:

Román z období 40. let 20. století, děj se odehrává ve Spojených státech na Harvardské univerzitě a na válečných frontách druhé světové války.
Poslední kabriolet je kronikou jedné generace mladých lidí. V knize jsou popsány životní osudy nerozlučných přátel a spolužáků z Americké Harvardovy univerzity očima jedoho z nich. Hlavní postavou je George Virdon, s přezdívkou Rada, vypravěč celého příběhu, chudý chlapec, který jedině díky stipendiu může studovat na Harvardu - svou přezdívku získal proto, že byl ze všech nejrozvážnější a dokázal vždy poradit a snažil se, aby přátelé vždy drželi pohromadě.
Na začátku prožívají Greg, rodilý francouz Jean-Jean, temperamentní Russ, veselí Dal a vážný Terry nejlepší etapu života "mládí", které je plné prvních lásek a bláznivých dobrodružství. Autor se zaměřuje na mužské hrdiny, ale do cesty jim přihrává Chris, ženu charakterově silnou a přitažlivou, jež je nadchne všechny najednou a oni se snaží získat její přízeň. Symbolem knihy, která spojuje osudy všech dohromady je kabriolet pojmenovaný Císařovna. Císařovna patřila jednomu ze studentů Jean-Jeanovi, (ten dobrovolně nastoupil do armády generála de Gaulla a byl zabit po několika týdnech), po jeho smrti provází kabriolet hlavní postavy celým příběhem a vytváří tak pouto, jež je spojuje i v dobách, kdy nechápou smysl života a cítí se zbytečnými a nepotřebnými. Do jejich idily totiž zasáhne také válka, přátelé se rozcházejí bojovat na fronty ať už k námořní bitvě v Tichomoří, při obsazování Itálie či někam jinam.
Mezitím, co je Greg v Evropě, v Americe zůstává Chris, jediná dívka, kterou kdy miloval, ale pro přátelství s ostatními se jí vzdal a snaží se najít lásku ve vztahu k Nancy. Po konci války se všichni vrací zpět do vlasti, hluboce poznamenáni válečnými zkušenostmi se snaží dohnat ztracený čas. Ale radost z míru brzy vystřídá rozčarování ze studené války a politické pronásledování v tomto nelehkém období. Podléhají skepsi, pesimismu, nechtějí se radovat z maličkostí a před sebou mají jen šedý bezútěšný svět. Čas je však tlačí žít dál. Tyto myšlenky vystřídají jiné pocity, musí nést odpovědnost za vlastní osudy a za rodiny, které začínají vytvářet, aby se mohli zodpovídat svým dětem za to, jaký život jim předávají. Jejich rozhodnutí jsou však mnohdy velmi překotná a unáhlená, protože se snaží moc velkým tempem dohnat to, co zameškali. Greg se ožení s Nancy, jejich malý syn Teddy zemře na obrnu a zůstane jim jen dcera Peg. Greg se svou ženou nevychází, ale jeho generace neuznávala rozvod a on se snaží udržet rodinu jen kvůli dětem. Greg se dostává do konfliktní situace, Ron syn milované Chris dospívá a chce odejít do války ve Vietnamu, Grega žádá téměř jako otceo radu a ten mu řekne, aby odešel a bojoval za svá přesvědčení. Střetávají se v něm dva protiklady, o tom jak je válka krutá a nesmyslná a zároveň, že za životní ideály musí člověk bojovat ač mu to přinese větší ztráty než může získat. Stejně jako kniha začala bezstarostně, končí mládím další generace.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist