<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Božena Němcová

BÁSNĚ A JINÉ PRÁCE
kompletní kniha, e-book

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě


Stáhnout tuto knihu v PDF, ePub a MOBI
<   51   >

 

Čeleď měšťanská

ve venkovských městech má kuchařka v průměru ročního platu od 40 do 70 fr. saj. Děvečky, co jsou k hrubším prácím, a kde se krávy drží, při krávách, mají roční služby od 30–35 až 40 fr. š. – chůvy, obyčejně chudší děvčata 13 –14 a 15letá, mají od 10–25 fr- š. a u chudších řemeslníků slouží jen za stravu a jeden oděv. Mimo to dostanou jarmarku něco od šatstva a Nového roku 20 kr. i 1 fr. KM, jak kdo může dáti a chce dáti. – V domech u bohatších měšťanů a úředníků, kde častěji hosté bývají, dostane kuchařka do roka kolik zlatých spropitného. Někdy je ustanoveno, že musí díl z toho dát děvečce, ale některá nechá si to sama. – Chůva nedostane z toho nic. – Stravu mají v průměru dobrou, ač nemívají každý den maso, jen jednou dvakrát za týden, potom v neděli a ve svátky. – Učená kuchařka má i na venku ve velikých hospodách a u statkářů 80–100 fr. roční služby. – Práce kuchařek je vaření, poklid, koupí, pomáhání při prádle. Vodu přináší děvečka a dělá vůbec všecku hrubší a těžší práci. V menších domácnostech musí zastat ovšem jediná služka všecku práci, začež také více než 50–60 neb nanejvýše 70 f. š. nedostane. – Chůva má na starosti né-li více, alespoň jedno dítě, na něž, dokud je malé, i prádlo vyprati musí a v noci k němu vstávat, když je nepokojné. – Chůva nemá za celý rok prázdnou chvíli a musí obyčejně trpět za všechny dětské nezbednosti. Mimo to je také domácím poslíčkem. Která holka na venku něco již udělat umí, nejde za chůvu, protože se jim děvečky a kuchařky vysmívají, že jsou lenoši, že nic jiného neumí než děti chovat a procházet se s nimi, a i paní samy považují chůvy asi jako mistr učně, dávajíce jim nejmenší plat, kdežto jim přece největší svůj poklad svěřují. – Tak zvané stumádly (panské) nemají na venku jen paní direktorky, statkářky a p. – ale také jim nedávají ročně než 50–60 f. š. mimo dárky novoroční, o jarmarku a obnošený oděv. Za to musí uklízet třebas několik pokojů, strojit paní i děti a potom mívá na starosti prádlo, jak čistění, tak správu. –

V Praze jsou kuchařky ve velikých a zámožných domácnostech a potom u bohatých židů velmi dobře placeny; v průměru může se počítati, že mají ročního platu od 60–100 fr. KM mimo vánočního daru, daru o jmeninách pána a paní, diškrecí, kde se hostiny dávají; kde se mnoho masa vaří, dostane kuchařka i za kosti mnoho zlatých do (...)

(......)


Stáhnout kompletní knihu v PDF, ePub a MOBI

 

<   51   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist