<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Ludvík Vaculík

MORČATA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Hlavním hrdinou románu je řadový bankovní úředník, v jehož bance se vykonávají nesmyslné úkony. Všichni úřednící jsou například při odchodu domů podrobováni důkladné prohlídce a jsou jim zabaveny peníze, které chtěli ukrást. Tyto peníze ale tajemně mizí a nikdy se nevrací zpět do peněžního oběhu. Navíc v bance panuje atmosféra strachu. Tento strach ale není představován nikým konkrétním.

Paralelně k osudu úředníka se odehrává další rovina románu, a to vztah tohoto úředníka k morčatům, které koupil svým synům k Vánocům. Morčata ho fascinují a úředník, ve snaze zjistit, jak budou v různých situacích reagovat, je začne podrobovat experimentům. Mnohé pokusy jsou však pouhým mučením a úředník svým sadistickým choutkám zcela propadne.

Ve chvílích, kdy úředník morče týrá, přechází vaprávění z ich-formy do neosobní er-formy = odosobnění.

Zvláštností knihy také je, že hlavně ze začátku románu autor čtenáře oslovuje slovy "milé děti". Knížka tak vytváří dojem, že je pro děti, i když tomu tak vůbec není.

Hlavní hrdina končí zvláštním způsobem. Jde do domu svého spolupracovníka, aby zjistil, co s ním je (nebyl totiž již několik dní v práci) a zde potkává nějakého muže (pravděpodobně svého kolegu Karáska) a v sebeobraně ho probodne. Autor nám však nesdělí, kdo to je a co se valstně stane. Kniha však končí slovy, že úředník se již doma nikdy neobjevil a nikdo ho již nikdy nespatřil...

Autor čtenáři ale nesdělí, zda byl zabit i úředník...

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist