<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Vojtěch Zamarovský

NA POČÁTKU BYL SUMER
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Kniha Na počátku byl Sumer spadá do literatury faktu a zabývá se historií, kulturou a vším, co nějak souvisí s nejstarší civilizací na světě - se Sumery. Nicméně já bych knihu asi zařadil jako populárně-naučnou, zejména díky jednoduchosti a čtivosti jazyka, kterým je napsána.

Autor knihu rozdělil do tří částí: po krátkém úvodu začne objevováním Mezopotámie a následně i samotných Sumerů. První část popisuje a vysvětluje práci velké spousty zprvu cestovatelů a dobrodruhů, později už badatelů a archeologů a nakonec seriózních vědeckých odborníků, kteří zde z celého světa přijížděli, aby se co nejvíc dozvěděli o této zemi mezi řekami Eufrat a Tigris, koneckonců, vždyť je to přece bájný kus světa, tolik popisovaný v samotné Bibli. A konečně v první části také zjistíme, jak byl vyřešen problém s pramenem, který nám toho nakonec řekl mnohem víc než jen vykopávky - jsou to klínopisné texty.

Druhá část se rovněž zabývá archeologií a badatelskou činností, čemužto se v podstatě věnuje celá kniha, ale druhá polovina již popisuje, rozpracovává a vysvětluje historii Sumerů. A nejen pouhý výčet dějepisných událostí jako jsou období dynastií, válek, rozkvětu, úpadku atd., ale i spoustu jiných, všednějších oblastí sumerského světa - jeho právo, zemědělství, školství, matematiku a třeba i jeho sklony a zájmy.

Třetí část se věnuje tomu, co člověka upoutá na první pohled nejvíc - kultura. Autor zde píše o velkém množství památek, které nám Sumerové i po těch 3700 letech, co jejich národ už neexistuje, zanechali. Jsou to zejména sochy a také nádherné ozdoby a šperky, z nichž mnohé by se daly nosit klidně i dnes - tak dokonalé opravdu jsou.

A konečně, pokud je řeč o kultuře, pochopitelně nesmí být opomenuta literatura, vždyť ta sumerská je nejstarší na světě a přesto už znala nejen všechny dnešní druhy administrativního písemnictví, ale dokonce i taková díla jako jsou básně nebo dokonce mnohastránkové eposy.

Tato Zamarovského kniha - jako jakákoliv jiná jím napsaná - je velmi dobře kompozičně složená, díky čemuž má čtenář u četby nejen chronologický přehled, ale i orientaci o čemkoli v knize zmíněném. Zamarovský je skutečně skvělým spisovatelem a znalcem historie.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist