Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Vojtěch Zamarovský


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Vojtěch Zamarovský - životopis

Vojtěch Zamarovský
[5.10.1919-26.7.2006]
Vojtěch Zamarovský - fotografie
[1] [2]

Vojtěch Zamarovský byl slovenský spisovatel, historik a překladatel.

Narodil se roku 1919 v Trenčíně. Navštěvoval tamější gymnázium a po maturitě odešel na studia Vysoké školy obchodní do Prahy. O rok později přešel na právnickou školu do Bratislavy. Po vypuknutí Slovenského národního povstání v roce 1944 vstoupil do pohotovostních oddílů Hlinkovy gardy (POHG).

Po dokončení studií pracoval ve Slovenské národní bance, poté na Úřadu předsedy vlády v Praze. Z politického důvodu musel odstoupit a přešel do Státního nakladatelství krásné literatury, zde začal překládat texty z angličtiny, francouzštiny, latiny a němčiny. Později už pouze překládal a psal vlastní díla.

Zamarovský se proslavil pracemi z oboru literatury faktu, kde se soustředil hlavně na antickou mytologii a starověké dějiny, které chtěl zpopularizovat: Za tajemstvím říše Chetitů (1961), Objevení Tróje (1962), Na počátku byl Sumer (1966), Dějiny psané Římem (1971), Vzkříšení Olympie (1978), Za sedmi divy světa (1960), Gilgameš (1975), aj.

Důraz ve svých dílech kladl Zamarovský spíše na estetickou stránku než poznání, takže i nezáživná fakta se v jeho podání stala zajímavou historií. Spolupracoval i s televizí STV na dokumentárním seriálu Velké civilizace starověku.

Napsal 14 knih česky i slovensky, jež byly přeloženy do mnoha jazyků.

Zemřel po dvou měsících v kómatu v létě 2006 v Praze.

Akce tohoto týdne:

Alexandr Puškin: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 118  77 Kč (-35%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist