<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Vojtěch Zamarovský

ZA TAJEMSTVÍM ŘÍŠE CHETITŮ
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Kniha Za tajemstvím říše Chetitů se zabývá historií, kulturou a vším, co je nějak spjato s první velkou civilizací Malé Asie.

Autor tuto knihu rozdělil do čtyř částí: První z nich se věnuje hlavně vůbec objevení Chetitů samotných. Popisuje nesnáze mnoha dobrodruhů, úředníků a vojáků, kteří se do těchto, v 19. století velmi nebezpečných oblastí odvážili. Přesto nedošlo k příliš velkým objevům, protože ten hlavní pramen poznání Chetitů - jejich písemné záznamy - nikdo neuměl přečíst.

Teď se na řadu dostává část druhá, detailně popisující a seznamující s životem, prací a odkazem Bedřicha Hrozného, obyčejného studenta z českého městečka, který se ale doslova jen díky své pracovitosti "vyšvihl" na jednu z největších postav světové orientalistiky všech dob. Co je však nejdůležitější (a proč je mu také v knize věnováno tolik prostoru): vyřešil největší problém chetitologie - rozluštil chetitský jazyk.

Třetí část knihy se věnuje hlavně archeologii Chetitů, a to nijak jinak než popisem první české archeologické expedice na Východ pod vedením nikoho jiného než Dr. Bedřicha Hrozného. Díky místy až komickému a legračnímu popisu překonávání problémů s místními obyvateli se mi tato část knihy zdá jako nejčtivější a nejzábavnější. Dojde k novým důležitým objevům, ale jak je známo "nový poznatek plodí nový problém", a tak se také dozvíme, jaké problémy 30. léta 20. století chetitologii přinesla.

Čtvrtá část nás seznamuje s dějinami Chetitů, obdobími úpadku i rozkvětu, samotnému vzniku chetitského impéria a konečně také jeho bleskovému zničení, dodnes příliš neobjasněnému.

Na závěr poslední, čtvrté části knihy se dozvíme spoustu o oblasti života, která nechybí dodnes žádnému národu na světě - kultuře. Ta chetitská je velmi svérázná, ale bohužel buď vůbec nezachovaná nebo ještě neobjevená. Přesto to, co víme, se v knize dočteme.

Tato Zamarovského kniha, jako jakákoliv jiná jím napsaná, je velmi dobře kompozičně složená, díky čemuž má čtenář u četby nejen chronologický přehled, ale i orientaci o čemkoli v knize zmíněném. Zamarovský je skutečně skvělým spisovatelem a znalcem historie.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist