Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Jarmila Loukotková


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Jarmila Loukotková - životopis

Jarmila Loukotková
[14.4.1923-29.10.2007]
Jarmila Loukotková - fotografie
[1] [2]

Jarmila Loukotková (provdaná Linhartová) se narodila v roce 1923 v Praze jako dcera lingvisty, amerikanisty a etnografa Čestmíra Loukotky.

Studovala na gymnáziu v Praze. Již v sedmnácti letech napsala svou první povídkovou knihu Jasmín. V roce 1942 zdárně složila maturitu a nastoupila na soukromou školu, kde studovala francouzštinu, o rok později začala pracovat jako úřednice na pražském magistrátu. Po válce jí bylo umožněno studovat estetiku a francouzštinu na pražské Univerzitě Karlově, kde promovala v roce 1949. Ve stejném roce vyšlo jedno z jejích nejlepších děl Není římského lidu. Od konce 40. let se věnovala žurnalistice a literatuře.

Doménou Jarmily Loukotkové byl historický román, nejbližšími obdobími jí byla antika a středověk. V 50. letech Loukotková napsala dvoudílný příběh Spartakus, který na rozdíl od většiny jejích děl vykazoval dobově tendenční přístup. Z dalších románů z antického období jsou známá například díla Pod maskou smích nebo Doma lidé umírají. Ze středověké tematiky v podání Loukotkové je bezesporu nejznámější román Navzdory básník zpívá, inspirovaný životními osudy francouzského básníka Francoise VillonaFrançois Villon
[1.4.1431(19.4.1432?)-1463(1467?)]
, jehož tvorbě se Loukotková věnovala i jako překladatelka.

Jarmila Loukotková se ovšem věnovala i tématům ze současnosti, zejména v 70. letech vydala několik románů s psychologickou nebo kriminální zápletkou, například Medúza, Dar jitra prvního nebo Odměna. Příspívala občas do časopisů Květy či Svobodné slovo a další jiné časopisy. Napsala dokonce i divadelní hru Fialinka, která se vysílala v Českém rozhlase.

Celkem napsala zhruba dvacítku knih a přeložila všechny díla francouzského básníka VillonaFrançois Villon
[1.4.1431(19.4.1432?)-1463(1467?)]
a aforizmy Francoise de la Rochefoucaulda. Jarmila Loukotková patřila v 80. letech k nejčtenějším českým autorům.

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist