Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Jonathan Swift


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Jonathan Swift - životopis

Jonathan Swift
[30.11.1667-19.10.1745]

Anglický spisovatel Jonathan Swift se narodil v Dublinu anglickým rodičům roku 1667. O otce přišel ještě před narozením, krátce nato zemřela i jeho matka a byl proto vychováván strýcem.

Swift studoval na latinské škole v Kilkenny a v letech 1682-1686 absolvoval Trinity College v Dublinu. Aby se dostal do Anglie, přijal roku 1688 místo sekretáře anglického státníka a diplomata sira Williama Templea. Na jeho doporučení se dal později vysvětit na kněze. Za svého dlouhého pobytu na Templeově venkovském sídle získal Swift solidní vzdělání a politický rozhled, poznal řadu významných osobností a sám začal psát.

V roce 1713 založil v Londýně spolu s básníkem A.Popem Škrabákův klub, kde se scházeli toryovští (konzervativní) satirici a dramatici, kteří útočili na válečnou politiku vévody z Marlborough. Psal pro toryovský časopis The Examiner. Templeově smrti roku 1699 a návratu do Irska vykonával místo děkana v katedrále sv. Patricka v Dublinu. Roku 1702 získal na dublinské universitě Trinity College titul doktora teologie. V Irsku pak strávil zbytek svého života. Často také jezdil na delší pobyty do Londýna, kde se díky svým politickým pamfletům stal známou osobností.

Nejvýznamnějším dílem spisovatele jsou bezpochyby čtyřdílné Cesty k rozličným dalekým národům světa aneb Gulliverovy cesty, ve kterých se Lemuel Gulliver, ranhojič a později kapitán, hnán touhou po dobrodružství a poznávání neznámých krajů, vrhá do jedné plavby za druhou, aby vždy skončil na neznámém ostrově plném podivných lidí. A tak se dostane do Liliputu, Brobdingnagu, Laputy, Balnibarbi, Luggnaggu, Glubbdunbdribu a nakonec i do země Hvajninimů. Swift zde kritizuje nejen anglickou společnost, její chamtivost a prolhanost, ale i chyby celého lidského pokolení. Nejtvrději se tak děje ve čtvrté knize, kde jsou lidé srovnáváni s bezchybným a ideálním druhem Hvajninimů.

Ve 30. letech Jonathan Swift onemocněl, dokonce i oslepl a byl postihnut šílenstvím. Zemřel roku 1745 v Dublinu.

Akce tohoto týdne:

Alexandr Puškin: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 118  77 Kč (-35%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist